ناوبری وبسایت به چه معناست؟

ناوبری وبسایت به چه معناست؟

شنبه 25 آذر 1402


اگر می خواهید یک سایت را طراحی و راه اندازی کنید باید قبل از هر کار به ناوبری آن توجه داشته باشید. ناوبری وبسایت در واقع نقشه ای برای راهنمایی کاربر و ربات های خزنده است. باید این مراجعه کنندگان را با استفاده از لینک های درست به مطلبی که به دنبال آن هستند، متصل کرد. در این مقاله از آژانس دیجیتال مارکتینگ دیجی تک به اهمیت این نقشه و نکاتی در مورد آن می پردازیم.

تعریف ناوبری وبسایت (Website Navigation)

هر فردی که وارد سایت شما می شود فقط به صفحه نخست شما متصل نمی شود بلکه با توجه به مطلبی که به دنبال آن است ممکن است به یکی از صفحات موجود در وبسایت متصل شود. اگر یک نقشه درست و اصولی برای ناوبری وبسایت وجود داشته باشد هر کاربر به طور دقیق می داند که در کدام قسمت از سایت قرار گرفته است و چگونه می تواند به مطالب دیگر مراجعه کند.
هر چه مسیری که کاربر طی می کند راحت تر و هدفمندتر باشد محبوبیت وبسایت شما بیشتر می شود. پس با ناوبری درست سایت می تواند تجربه ای خوشایند برای هر یک از مراجعه کنندگان به وجود آورد تا بتوانند به مطالب موردنظر خود دسترسی پیدا کنند.

 

ناوبری وبسایت به چه معناست؟

چرا باید به ناوبری وبسایت توجه کنیم؟

شاید این سؤال برای شما پیش آمده باشد که ناوبری سایت چه اهمیتی دارد؟ اگر شما به این بخش از طراحی سایت توجه نکنید با مشکلات زیر دست و پنجه نرم خواهید کرد:
•    سایتی که ناوبری درستی نداشته باشد سازمان دهی نشده است و بدون نظم و ساختار می باشد.
•    اگر ناوبری وبسایت به درستی انجام شده باشد کاربران را به جستجو و گردش بیشتر در سایت خود تشویق می کنید.
•    اگر کاربر تجربه خوبی در مراجعه به وبسایت شما داشته باشد نام شما را به خاطر می سپارد و مجدداً به وبسایت شما مراجعه می کند. در نقطه مقابل اگر کاربر در سایت شما مسیر درستی را نبیند احتمال بازگشت مجدد او وجود ندارد.
•    به جرئت می توان گفت که وجود نقشه مناسب در سایت اعتماد و اطمینان مراجعه کنندگان را جلب می کند. این امر در طراحی سایت فروشگاهی اهمیت ویژه ای دارد.
•    هر چه که سرعت رسیدن به مطلب موردنظر در سایت شما بیشتر باشد محبوبیت شما میان کاربران بیشتر می شود زیرا امروزه دسترسی آسان و سرعت برای کاربران اهمیت زیادی دارد.
•    رتبه سایت شما در موتورهای جستجو با ربات های خزنده تعیین می شود اگر ناوبری وبسایت را به درستی انجام دهید ربات ها به تمام صفحات سایت مراجعه و در آن ها حرکت می کنند در نتیجه به جایگاه بهتری در این موتورهای جستجو می رسید.

ناوبری سایت به چه صورتی انجام می شود؟

برای ایجاد یک نقشه مناست و ناوبری سایت روش های مختلفی وجود دارد که عبارت اند از:
1)    ناوبری سایت که به آن Navigation bar نیز گفته می شود به نقشه اصلی یک وبسایت گفته می شود.
2)    لینک های داخلی که در یک وبسایت قرار می گیرد و صفحات مختلف یک سایت را به هم مرتبط می کند نیز ناوبری داخلی نامیده می شود.
3)    در برخی از وبسایت ها کادری برای جستجوی کلمات و عبارات وجود دارد که به آن ناوبری جستجو گفته می شود. این نوع ناوبری به کاربر کمک زیادی می کند تا به هدف خود برسد.

نکات مهم در طراحی و ناوبری وبسایت

اکنون که با تعریف ناوبری سایت و اهمیت آن آشنا شده اید بد نیست با برخی از نکات درباره طراحی این نقشه راه نیز آشنا شوید:

 

نکات مهم در طراحی و ناوبری وبسایت

سادگی در ناوبری سایت را فراموش نکنید

همانطور که ملاحظه کردید هدف از ایجاد نقشه راه این است که کار را برای کاربر ساده و راحت کنیم اما اگر ناوبری ساده نباشد ممکن است حتی باعث گیجی و گمراهی کاربران شود. برای این کار باید از کلمات کلیدی و عباراتی در ناوبری وبسایت استفاده کنیم که ساده و واضح باشند. برای این کار باید دسته بندی مناسب را انجام داده و از کلمات مبهم برای نامگذاری این دسته ها و زیر دسته ها استفاده نکنید.

به هیچ عنوان از منوی کشویی استفاده نکنید

مدت هاست موتورهای جستجو به کسانی که طراحی سایت دات نت انجام می دهند اعلام کرده اند که ربات های خزنده در منوهای کشویی به درستی حرکت نمی کنند. اگر این ربات ها نتوانند به صفحات مختلف وبسایت شما رفته و آن ها ایندکس کنند به جایگاه خوبی در موتورهای جستجو نمی رسید. پس به شما پیشنهاد می کنیم که از منوی کشویی در سایت خود استفاده نکنید.
استفاده از این منوها معایب دیگری هم دارد. کاربر در منوی کشویی گمراه شده و ممکن است به جای رسیدن به هدف خود درگیر جزئیات دیگر شود. در این حالت کاربر نمی تواند انتخاب درست را انجام دهد و تجربه خوشایندی از مراجعه به وبسایت شما ندارد. این قانون را در طراحی سایت فروشگاهی رعایت کنید زیرا بسیاری از طراحان این اشتباه را در فروشگاه های اینترنتی انجام می دهند. بسیاری از سایت های موفق با رعایت همین نکات ساده توانسته اند به جایگاه خوبی در میان کاربران برسند پس شما هم از این اصل غافل نشوید.

ناوبری طولانی ممنوع

بهتر است دسته بندی سایت خود را تا حد ممکن خلاصه و مفید کنید. استفاده از یک نقشه راه طولانی و تفکیک سازی بیش از حد مطالب باعث سردرگمی مراجعه کنندگان می شود. اگر می خواهید در ناوبری وبسایت خود موفق باشید نباید بیشتر از 7 مسیر را در مقابل کاربران قرار دهید.

منو باید ریسپانسیو باشد

امروزه اکثر افراد با استفاده از گوشی های هوشمند خود در صفحات وب به جستجو می پردازند. یک سایت موفق باید رسپانسیو یا واکنش گرا باشد که بتواند به نیازهای کاربرانی که با تلفن همراه وارد این وبسایت می شوند پاسخ دهد.
اگر رضایت کاربران موبایلی را به دست نیاورید موتورهای جستجو شما را در دسته SERP قرار نمی دهند. کاربر در سایتی که منوهای آن در گوشی ناخوانا باشد یا به درستی نمایش داده نمی شود باقی نمی ماند و ترافیک بالقوه خود را از دست می دهید.

قرار دادن ناوبری وبسایت در فوتر

اگر شما فردی خلاق باشید حتی می توانید ناوبری سایت خود و دسته بندی های مختلف را در فوتر سایت قرار دهید. بسیاری از طراحان سایت تصور می کنند که قرار دادن این نقسه در فوتر جلوه خوبی ندارد در صورتی که این طور نیست. با کمی خلاقیت می توان ناوبری وبسایت را در این قسمت قرار داد و کار را برای کاربران ساده تر نمود.

کلام پایانی

فراموش نکنید که طراحی یک نقشه راه و پیاده سازی ناوبری وبسایت یکی از مهم ترین مراحل طراحی سایت است که باید به آن توجه ویژه ای کرد. موفقیت وبسایت شما تا حدود زیادی به همین بخش بستگی دارد. اگر در این قسمت از طراحی سایت دات نت با مشکل روبرو شده اید می توانید با کارشناسان ما در مجموعه دیجی تک تماس بگیرید.
 

کلمات کلیدی : ناوبری وب سایت

بخش نظرات

نظرات خودتون رو با ما در میون بذارید...

دیجی تک

05 مرداد 1402

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و .

دیجی تک

05 مرداد 1402

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و .

دیجی تک

05 مرداد 1402

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و .

دیجی تک

05 مرداد 1402

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و .

دیجی تک

05 مرداد 1402

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و .

درخواست مشاوره رایگان

درخواست طراحی یا سئو سایت

با کلیک روی دکمه روبرو میتوانید درخواست خودتان را ثبت کنید.

درخواست طراحی سایت

درخواست طراحی سایت

اطلاعات خود را وارد کنید ما تا 48 ساعت آینده با شما تماس می گیریم.

  • برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز، و کاربردهای متنوع
  • با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد، کتابهای زیاد
  • شصت و سه درصد گذشته حال و آینده
  • شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد
  • نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای