چه کارهایی موجب پنالتی شدن سایت می شود؟

چه کارهایی موجب پنالتی شدن سایت می شود؟

جمعه 24 تیر 1401


 
در طول تاریخ فعالیت گوگل سایت‌های بسیار زیادی دچار مسئله پنالتی شدن در گوگل شده‌اند. جالب است این را بدانید که حتی بسیاری از آنها شرکت‌هایی حرفه‌ای و وب‌سایت‌هایی معتبر بوده‌اند. از جمله این سایت‌ها می‌توانیم به وب‌سایت خرده فروشی آنلاین eBay و وب‌سایت شبکه تلویزیونی BBC اشاره کنیم. مجازات Google به این معنی است که سایت شما دیگر در نتایج جستجو گوگل دیده نخواهد شد و یا اینکه رتبه سایت شما برای کلمات کلیدی مورد هدفتان به طرز چشمگیری کاهش یافته است. وقتی گوگل سایت شما را به خاطر کارهای اشتباه جریمه می‌کند، مخاطبان هدفتان نمی‌توانند شما را پیدا کنند. زمانی که برای مخاطب هدف خود نامرئی هستید،میزان ترافیک و در نهایت درآمد شما کاهش خواهد یافت. این امر می‌تواند برای هر وب سایتی اتفاق بیافتد. پنالتی شدن سایت شما می‌تواند نتیجه تلاش‌های نادرست برای بهبود رتبه سایت باشد؛ اما پس از جریمه Google، دریافت رتبه خوب و بازگشت مجدد به جایگاه قبلیGoogle  آسان نیست.در ادامه به بررسی دلایل پنالتی شدن سایت خواهیم پرداخت.

منظور از پنالتی شدن در گوگل چیست؟

منظور از پنالتی شدن در گوگل چیست؟ 

اصطلاح فارسی پنالتی شدن معادل واژه انگلیسی Penalty به معنای لغوی “جریمه” است. پس می‌توان گفت پنالتی شدن در گوگل به معنای جریمه شدن از سوی این موتور جستجو و علت آن تخلف از قوانین گوگل است.به زبان ساده‌تر هرگونه تلاش غیر طبیعی برای بهبود رتبه سایت در نتایج جستجو می‌تواند منجر به جریمه Google شود. هدف گوگل و الگوریتم‌های گوگل رده‌بندی درست صفحات وب برای جستجوهای گوناگون کاربران است. در نتیجه هر سایتی که به طریقی بخواهد در انجام این هدف اختلال ایجاد کند در صورت شناسایی جریمه خواهد شد. به طور کلی پنالتی شدن در گوگل را می‌توان به دو حالت پنالتی دستی و پنالتی اتوماتیک تقسیم نمود. دلایل پنالتی شدن سایت یکسان است؛ اما اشکال اعمال جریمه متفاوت است.پنالتی‌ دستی بر اساس گزارش‌های رسیده از الگوریتم‌های گوگل و بعد از بررسی‌های انسانی وضعیت سایت مدنظر اعمال شده و از طریق بخش Manuel Action گوگل کنسول به مدیر سایت‌ها اعلام می‌شود. این پنالتی‌ها معمولا پنالتی‌های سنگینی هستند که باعث حذف سایت از نتایج جستجو و افت شدید بازدید سایت می‌شود. منظور از پنالتی‌ اتوماتیک مواردی است که الگوریتم‌های مختلف گوگل بنا به تشخیص هوش مصنوعی،سایت شما یا صفحاتی از سایت را جریمه کرده و سایت شما را در نتایج جستجوی گوگل به عقب می‌رانند.

روش‌های تشخیص پنالتی گوگل 


برخلاف جریمه‌های دستی سایت که با هشدارهای گوگل کاملا قابل تشخیص‌‌هستند، جریمه‌های الگوریتمی بدون هیچگونه هشداری اتفاق می‌افتند و تشخیص آن‌ها ممکن است دشوار باشد. بعضی از سرنخ‌هایی که از طریق آن‌ها می‌توان متوجه شد که پنالتی الگوریتمی شده‌اید عبارتند از:
•    وب‌سایت شما در گذشته برای نام برندتان رتبه خوبی داشته اما جدیدا اینطور نیست. حتی اگر سایت شما برای عبارات کلیدی دیگری هم در لیست نتایج وجود دارد، ممکن است به زودی حذف شوید یا حداقل برای برخی از آن عبارات در سرچ بمانید و در برخی حذف خواهید شد.
•    صفحاتی از سایت شما که جزو نتایج خوب بوده اند، به آرامی به عقب می روند و شما یا متوجه نخواهید شد، یا به آن توجه نمی‌کنید و یا اینکه این اتفاق آن‌قدر سریع خواهد افتاد که یک روزه به کلی به اعماق اقیانوس نتایج سقوط می‌کنید.
•    با جستجوی site:yourdomain.com نتیجه ای مشاهده نخواهید کرد.
•    به جای صفحه ای که برای آن برنامه ریزی و بهینه سازی انجام داده بودید صفحه دیگری در نتایج مشاهده می‌شود.
البته هر کدام از این عوامل می تواند دلایلی برای موارد دیگری نیز باشند و یا اینکه موقتی باشند و به سرعت به روز اول برگردند؛اما اگر این اتفاقات برای مدت 2-3 هفته طول کشید، بسیار مشکوک باشید.

 علت پنالتی شدن در گوگل چیست؟


علت پنالتی شدن در گوگل چیست؟


گوگل و الگوریتم‌هایش می‌کوشند تا نتایج جستجوی کاربران را بر اساس کیفیت و اعتبار واقعی سایت‌ها رده‌بندی کنند. در واقع هدف گوگل رده‌بندی درست نتایج و نمایش نتایج مفید و مرتبط به کاربر است. در نتیجه به هرگونه عملیات شیطنت، خرابکاری و تقلب برای جابجا کردن نتایج توسط سایت‌ها، حساس می‌باشد و آن‌ها را با جرائم سختی روبرو خواهد کرد. انجام همه این کارها بر عهده الگوریتم‌های مختلفی است که گوگل با اهداف مختلف توسعه داده است. در ادامه به بررسی فعالیت‌هایی که می‌تواند از مهم ترین دلایل پنالتی شدن سایت شما شود می‌پردازیم:


انتشار مطالب کپی شده از سایت‌های دیگر 


گوگل به دنبال محتوای با کیفیت و غیر تکراری است و غیر تکراری بودن محتوا بیشترین اهمیت را برای گوگل دارد؛تا جایی‌که الگوریتم پاندا برای سنجش این موضوع توسط گوگل طراحی شده است. شما با انتشار محتوای تکراری دیگر سایت‌‌ها در سایت خودتان، در معرض پنالتی شدن در نتایج گوگل قرار خواهید گرفت. زیرا که علاوه بر سوء استفاده از حاصل تلاش دیگران، نتایج جستجو را مملو از نتایج تکراری می‌کنید.پس اگر شما هم مانند بسیاری از سایت‌ها مشغول کپی کردن محتوا از منابع مختلف و انتشارش در سایت خود هستید، همین حالا دست نگه دارید؛زیرا حتی اگر نتیجه خوبی هم گرفته باشید (که بعید است)، به زودی از نتایج جستجو ناپدید خواهید شد.فراموش نکنید که تنها با عوض کردن عنوان مطالب یا چند کلمه و یا جابجایی پاراگراف‌ها و انجام موارد مشابه، به یک مطلب اختصاصی دست پیدا نخواهید کرد. پس بهتر است وقت خود را روی افزایش کیفیت محتوای تولیدی بگذارید و از انتشار مطالب کپی شده در سایت خود اجتناب کنید.

صفحاتی با محتوای مشابه در سایت 


تنها کپی کردن محتوای سایت‌های دیگر نیست که باعث پنالتی شدن سایت شما می‌شود؛ بلکه داشتن صفحات متعدد با محتوای مشابه در سایت خودتان نیز خطرناک است.گوگل این کار را مصداق بارز تقلب برای افزایش صفحات یک سایت و در نتیجه تعداد صفحات ایندکس شده آن سایت در موتور جستجو می‌داند و در نتیجه با این کار به شدت مقابله می‌کند.فراموش نکنید این کار ساختار داخلی سایت شما را نیز به هم می‌ریزد. به این معنی که خود شما هم در اولویت دادن به این صفحات دچار سردرگمی شده و این سردرگمی برای کاربران سایت نیز ایجاد خواهد شد. گاهی بدون آنکه متوجه شوید سیستم مدیریت محتوای سایت شما صفحاتی مشابه صفحات شما را می‌سازد. به عنوان مثال URL Parameter ها می‌توانند این مشکل را ایجاد کنند. این صفحات با اهداف مختلفی ساخته می‌شوند و اگر جستجوگر گوگل به اشتباه این صفحات را ایندکس کند دچار مشکل صفحات مشابه با چند URL خواهید شد.پس بررسی دوره‌ای صفحات ایندکس شده سایتتان که در نقشه سایت وجود ندارد؛ و تنظیمات URL Parameter ها جهت ایندکس شدن یا نشدن صفحات، نکته‌ای است که همواره باید به آن توجه کنید.در این زمینه مهم است روش تنظیم فایل Robot.txt را بیاموزید. این فایل به گوگل خواهد گفت که چه صفحاتی از سایت شما را کراول کند و چه صفحاتی را در نظر نگیرد.


لینک‌سازی‌های غیر اصولی 

در واقع وقتی از واژه لینک‌سازی استفاده می‌کنیم؛ یعنی مشغول انجام یک کار غیر قانونی از نظر گوگل هستیم. حال، اگر این کار غیر قانونی، غیر اصولی هم انجام شود، به راحتی مشخص شده و توسط الگوریتم پنگوئن گوگل جریمه خواهید شد. گوگل به صورت روشن و شفاف می‌گوید که شما نباید مستقیما برای سایت خود لینک‌سازی کنید؛ بلکه دریافت لینک از سایت‌های دیگر باید به صورتی کاملا طبیعی و به دلیل کیفیت محتوای سایت شما باشد. اما واقعیت این ‌گونه است که این موضوع کمتر اتفاق می‌افتد و امروزه یکی از مهارت‌های مهم سئو، توانایی ساخت بک‌لینک‌هایی است که از نظر گوگل طبیعی و مفید باشند. برای فهم بهتر موضوع باید کمی به عقب‌تر بازگردیم. سیستم رتبه‌بندی سایت‌ها در موتور جستجوگر گوگل از روز اول تا این حد پیچیده نبود و به مرور زمان و بنا بر نیازهای ایجاد شده رشد کرد. 
ابتدا گوگل سایت‌ها را بر اساس عبارت جستجو شده کاربران بررسی می‌کرد؛ و هر صفحه‌ای که بیشتر از عبارت مورد جستجو استفاده کرده بود در رتبه‌بندی گوگل در اولویت بالاتری قرار می‌گرفت. این شکل رتبه‌بندی باعث شد که صاحبان سایت‌ها با به کار بردن انبوه عبارات مدنظر خود، به صدر نتایج جستجو بیایند. در نتیجه صفحات حاضر در صدر نتایج جستجوی گوگل معمولا کیفیت بسیار پایینی داشتند.به همین دلیل در سال‌های ابتدایی تولد موتور جستجوی گوگل، لری پیچ (یکی از بنیان‌گذاران گوگل) پیشنهاد مبنای جدیدی را برای رده‌بندی سایت‌ها در نتایج جستجو ارائه کرد. او معتقد بود که هر سایتی از دیگر سایت‌های لینک‌های بیشتری دریافت کرده باشد، یعنی از ارزش و اعتبار بیشتری برخوردار است و در نتیجه باید در نتایج جستجو اولویت بالاتری داشته باشد.ظاهرا این ویژگی مبنای خوبی بود زیرا وجود این لینک‌ها به عنوان یک ارجاع، مانند این است که شما قصد انجام کاری را دارید و اطرافیان، فرد خاصی را به شما معرفی می‌کنند. پس آن فرد در اولویت بیشتری برای شما قرار می‌گیرد.اما صاحبان سایت‌ها باز هم به تلاش ادامه دادند و روش‌های ساخت لینک‌های تقلبی و بازار خرید و فروش و تبادل لینک‌ها خیلی زود داغ شد. گوگل هم که نمی‌خواست این مبنای ارزشمند را از دست بدهد، الگوریتم پنگوئن را برای پایش لینک‌ها و تشخیص لینک‌های طبیعی از لینک‌های غیر طبیعی و همچنین اندازه‌گیری کیفیت بک‌لینک‌ها طراحی کرد.

 آلوده شدن سایت شما به بدافزارها یکی از دلایل پنالتی شدن سایت


آلوده شدن سایت شما به بدافزارها

سایت‌های آلوده به بدافزارها، امنیت کاربران را به خطر خواهند انداخت. پس طبیعی است که گوگل این نوع سایت‌ها را جریمه کند. البته این مسئله به سرعت موجب جریمه پنالتی گوگل نمی‌شود. اما اگر گوگل به این نتیجه برسد که سایت آلوده است و تلاشی برای حل مشکل از سمت صاحبان آن صورت نمی‌گیرد؛ به زودی آن سایت را از نتایج جستجوی گوگل خارج می‌کند.پس در نظر داشته باشید مسئله امنیت سایت و تمیز بودن کدها بسیار مهم است و یک وب‌مستر (مدیر سایت) حرفه‌ای باید به شدت این موضوع را زیر نظر داشته باشد.


وجود انواع خطاها در صفحات سایت


یکی دیگر از مشکلات داخلی سایت که می‌تواند از دیگر دلایل پنالتی شدن سایت شود وجود خطاهای گوناگون و مداوم در ‌سایت شماست. خطاهای مختلف از جمله خطاهای سرور، خطاهای DNS، خطاهای ۴۰۴ انبوه و غیر منطقی که دسترسی گوگل را به صفحات وب‌سایت شما محدود کند، می‌تواند برای وب‌سایت شما مسئله‌ساز شود.این خطاها را می‌توانید در بخش Crawl Errors گوگل کنسول مشاهده کنید؛ پس به این بخش نیز باید دقت ویژه‌ای داشت و در صورت ایجاد خطا، فورا آن را رفع کرد.


سایر دلایل پنالتی شدن در گوگل


حقیقت این است که علل اصلی پنالتی شدن وب‌سایت‌ها در گوگل مواردی بودند که در بالا به آن‌ها اشاره شد. اما موارد بی‌شمار دیگری نیز وجود دارد که می‌تواند منجر به جریمه پنالتی شدن سایت شما در گوگل شود. وجود لینک‌های مخفی در صفحه، به کار بردن بیش از حد و نامعقول کلمه کلیدی در یک صفحه از سایت، تبادل لینک، استفاده غیر اصولی از پاپ‌آپ و پاپ‌باکس‌ها، استفاده بیش از حد و اسپم‌وار از تگ‌های هدینگ، لینک‌های بی‌شمار از سایت‌های به زبان دیگر، دریافت بک‌لینک‌های متوالی از فوتر وب‌سایت‌های دیگر، استفاده نکردن از تگ hreflang در صورتی که طراحی سایت چند زبانه داشته باشید، در دسترس نبودن طولانی مدت وب‌سایت شما، لینک‌سازی بی‌محابا در بخش امضای فروم‌ها و… از دیگر دلایل پنالتی شدن سایت در توسط گوگل می‌باشد.
سایت‌هایی که توسط گوگل مجازات می‌شوند!
جهت اطمینان از اینکه سایت شما توسط Google جریمه نمی‌شود، باید مطمئن شوید سایت شما درگیر این اشتباهات نشود:
•    نرم افزار جاسوسی، نرم افزار تبلیغاتی مزاحم یا ویروس ها
•    لینک‌های پنهانی که از طرف رقبای شما برای شما ثبت شده است
•    نمایش نسخه‌ای متفاوت یک صفحه وب به روبات‌های موتور جستجو
•    تغییر مسیر فریب دهنده (وقتی کاربر بازدید کننده به طور خودکار و بدون کلیک کردن روی چیزی به صفحه دیگری منتقل می‌شود)
•    صفحات پر شده با کلید واژه‌های نامربوط و غیر مرتبط
•    کلمات کلیدی نادرست
•    محتوای تکراری که روی سایت منتشر شده است


راه‌های رفع پنالتی سایت


برای رفع پنالتی سایتتان کافی است ببینید دلایل پنالتی شدن سایت چه بوده است. وقتی علت را کشف کنید شما نصف راه را رفته‌اید. نصف دیگر این است که اگر جریمه قابل رفع کردن باشد آن را رفع کنید. مثلا اگر به دلیل خطاهای ۴۰۴ بیش از حد جریمه شده‌‌اید، این صفحات را پیدا کرده و مشکل را برطرف کنید. در این بخش مراحل اصلی خروج از پنالتی گوگل را بررسی خواهیم کرد:
•    اگر در فروم و کامنت ها لینکی گذاشته اید تا جای ممکن آن‌ها را حذف کنید.
•    اگر به کاربران اجازه افزودن لینک در کامنت های سایت را داده اید تمام لینک های موجود کاربران در کامنت را حذف کنید. این‌کار با یک دستور ساده PHP یا ASP ممکن است و لازم نیست کل پیام های سایت را تک به تک چک کنید.
•    قسمتی از سایت که محتوای اسپم دارد و صرفا برای تبلیغ یک سایت و یا یک مجموعه دیگر ایجاد شده است را حذف کنید.
•    نام‌های کاربری تبلیغاتی را در سایت تغییر دهید و یا حذف کنید.
•    سایت خود را در گوگل برای واژه های تبلیغاتی و واژه های نامتعارف مربوط به مسائل غیر اخلاقی جستجو کنید. در صورت وجود چنین مطالبی فورا آن‌ها را حذف کنید.
•    هر محتوایی که ارتباط محتوایی با کل سایت ندارد را حذف کنید.
•    بحث های سیاسی را کاملا از سایت حذف کنید.
•    مانع قرار دادن لینک‌ها توسط کاربران شوید.
در نهایت اگر مطمئن هستید که تمام مراحل را انجام داده اید و دیگر سایت شما یک سایت اسپم نیست، این موضوع مهم را به اطلاع گوگل برسانید .به خاطر داشته باشید که سایت شما علاوه بر کنترل توسط ربات‌ها توسط کارشناسان گوگل نیز بررسی می شود.


نتیجه گیری : جریمه گوگل و پنالتی سایت توسط گوگل


 الگوریتم پنگوئن ممکن است باعث جریمه شدن سایت های خاطی شود، اما این الگوریتم امروزه پیشرفت زیادی کرده و بسیار هوشمندانه‌تر از قبل عمل می کند و اگر صفحات سایت مغایر با آن‌چه در قوانین گوگل وجود دارد تنظیم شود فقط همان سایت جریمه و پنالتی خواهد شد و ممکن است کل سایت اسپم نشود. به هر حال دسترسی کامل به قوانین جدید گوگل وجود ندارد و نمی‌توان پیش بینی درستی درباره این قوانین داشت. بنابراین باید محتاطانه تراز پیش عمل کرد،از دلایل پنالتی شدن سایت دوری کرد و اصول و قوانین سئو سایت را طوری به کار برد که جریمه گوگل یا پنالتی متوجه سایت شما نشود.
 

کلمات کلیدی : دلایل پنالتی شدن سایت

بخش نظرات

نظرات خودتون رو با ما در میون بذارید...

دیجی تک

05 مرداد 1402

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و .

دیجی تک

05 مرداد 1402

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و .

دیجی تک

05 مرداد 1402

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و .

دیجی تک

05 مرداد 1402

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و .

دیجی تک

05 مرداد 1402

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و .

درخواست مشاوره رایگان

درخواست طراحی یا سئو سایت

با کلیک روی دکمه روبرو میتوانید درخواست خودتان را ثبت کنید.

درخواست طراحی سایت

درخواست طراحی سایت

اطلاعات خود را وارد کنید ما تا 48 ساعت آینده با شما تماس می گیریم.

  • برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز، و کاربردهای متنوع
  • با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد، کتابهای زیاد
  • شصت و سه درصد گذشته حال و آینده
  • شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد
  • نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای