کاربردی ترین ابزارهای سئو در سال 2022

کاربردی ترین ابزارهای سئو در سال 2022

پنجشنبه 25 شهریور 1400


.

 
امروزه هر فردی که در زمینه سئو و بهینه سازی سایت فعالیت دارد، جهت تحلیل آمار و افزایش رتبه سایت به ابزارهایی برای آنالیز وضعیت سایت خود نیاز دارد. گاهی اوقات این موضوع موجب سردرگمی متخصصین سئو می‌شود که چطور می‌توان با وجود آپدیت‌ الگوریتم‌های مختلف گوگل، باز هم جزء نتایج اولیه جستجو در مروگر قرار گرفت؟
درعین حال وجود ابزارهای متفاوت به متخصصین در زمینه سئو کمک می‌کند تا بتوانند از دید یک موتور جستجو به سایت نگاه کرده و در جهت رفع هر گونه مشکل، قدمی موثر بردارند. سئو سایت از چندین بخش اصلی تشکیل شده که از جمله مهم‌ترین آنها می‌توان به سئوی On Page، Off Page و سئوی تکنیکال اشاره کرد که پیاده سازی هر یک از این مراحل مستلزم بهره‌گیری از به‌روزترین ابزارهای سئو است. در ادامه به توضیح چند مورد از بهترین و جدیدترین ابزارهای سئو در سال 2021 می‌پردازیم.


ابزار Google Keyword Planner

 Google Keyword Planner


از مهم‌ترین مراحل در انجام سئو، تحقیق در مورد کلمه کلیدی است، به طوری که اگر در این مرحله کار به درستی و با دقت انجام نشود، کلیه کارها در مراحل دیگر سئو نتیجه‌ای نخواهد داشت!
لازم به ذکر است که ابزارهای متنوعی جهت تحقیق و تشخیص کلمه کلیدی مناسب وجود دارد، اما به دلیل این که مدیریت keyword palnner توسط خود گوگل انجام می‌شود، آمار و اطلاعات دقیق و کامل‌تری ارائه می‌دهد و در نتیجه می‌توان با اطمینان خاطر بیشتری به تحلیل و آمار آن استناد کرد. داشتن اکانت google ads جهت استفاد ه از کیورد پلنر امری ضروری است، چرا که باید زمان سرچ کلمات کلیدی باید یک اکانت فعال در گوگل ادز داشته باشید. بعد از وارد شدن به اکانت، کافیست از قسمت کیورد پلنر، کلمه کلیدی مود نظر را وارد کرده تا گوگل آمار دقیقی از میزان سرچ آن ارائه داده و همچنین پیشنهادات بیشتری از کلمات کلیدی مرتبط با کلمه کلیدی اصلی نمایش بدهد.
در پاسخ به این سوال که Keyword Planner چه تحلیل و آماری در فرآیند سئوی سایت ارائه می‌دهد، می‌توان به 4 مورد زیر اشاره کرد:
1.    میانگین میزان سرچ کلمات کلیدی به طور ماهانه
2.    میزان سختی کلمات کلیدی منتخب در جستجوی گوگل
3.    چگونگی روند جستجوی کلمات کلیدی در یک بازه زمانی معین
4.    سایر کمات کلیدی مرتبط با کلمه کلیدی اصلی و مقدار سرچ هر کدام از کلمات

 
ابزار Semrush

ابزار Semrush


سمراش (Semrush) در بین سئو کاران به عنوان یکی از موثرترین ابزارهای تحلیل سئو شناخته شده است. از این ابزار برای تحقیق در مورد ارزش کلمات کلیدی، تجزیه و تحلیل رقبا، ترافیک واقعی از ورودی سایت، بک لینک‌های ارگانیک سایت و بهینه سازی در تبلیغات گوگل ADWords استفاده می‌شود.
این ابزار به متخصص سئو کمک می‌کند تا دید کامل و جزئی‌تری به سئوی سایت داشته باشد و با استفاده از آن بتواند رتبه سایت را افزایش بدهد.


 
ابزار Google Trends

ابزار Google Trends


در صورت استفاده از ابزار گوگل ترند می‌توان به مقدار حجم کلماتی که در بازه‌های زمانی متفاوت سرچ شده‌اند، دست پیدا کرد و با استفاده از این اطلاعات افزایش یا کاهش سرچ کلمات مورد نظر را در آینده پیش‌بینی کرد. از طرفی می‌توان دید سرچ یک کلمه کلیدی در چه بازه زمانی افرایش داشته و با استفاده از آن خود را برای رسیدن به جایگاه قبلی آن کلمه کلیدی در مرورگر گوگل آماده کنید.


 
ابزار Ahref

 

ابزار Ahref


این ابزار از معروف‌ترین و در عین حال از گران‌ترین ابزارهای تحلی و آنالیز بک‌ لینک‌های سایت خود و رقبا به شمار می‌آید. با استفاده از ابزار ahref می‌توان بک لینک‌های سایت را با سرعت خیلی بالا آنالیز کرد و گزارش دقیقی از عملکرد بک‌لینکها در سئوی سایت به دست آورد. با استفاده از این ابزار می‌توان دامین اتوریتی (Domain Authority) و پیج اتوریتی (Page Authority) ، لینک‌های فالو و نوفالو، انکر تکست‌ها و . . . را در یک سایت تحلیل کرد. همچنین ابزار Ahref تمام لینک‌های سایت را به طور جزئی آنالیز کرده و از این جهت می‌تواند در برسی اولیه و ا ارائه پروپوزال سئو موثر واقع شود.


 
ابزار Moz

 

ابزار Moz


در این ابزار امکاناتی مشابهahref  استفاده شده که با استفاده از آن می‌توان به طور رایگان و یا با پرداخت هزینه کمتر، اطلاعاتی مانند عملکرد بک لینک‌های سایت را به دست آورد. همچنین moz یک افزونه برای مروگر کروم در دسترس کاربران قرار داده است تا توسط آن بتوان به تحلیلی درست و دقیق از Domain Authority (دامین اتوریتی) ، Page Authority (پیج اتوریتی) ، لینک‌های فال و نوفالو، اسکور اسپم و . . . را دست پیدا کرد.
از زمانی که گوگل رنکیگ پیج را از دسترس خارج کرده، Page Authority و Domain Authority از اهمیت زیادی برخوردار شده است.


 
ابزار Google Analytics

 

ابزار Google Analytics


کمپانی گوگل دارای دو ابزار بسیار کاربردی به نام گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) و گوگل وب‌مستر (Google Webmaster) به منظور تحلیل و آنالیز سئوی سایت است که می‌توان از این دو به عنوان یکی از کامل‌ترین ابزارهای سایت نام برد. با استفاده از گوگل آنالیتکس می‌توان داده‌ و اطلاعات روی سایت را در چند قیمت مختلف بررسی کرد که ادامه به توضیح آن می‌پردازیم.
•    بررسی لحظه‌ای (Real-Time)
در این قسمت لحظه به لحظه اطلاعاتی همانند: تعداد صفحات دیده شده توسط کابر، صفحات فعال، نحوه ورود کاربر، مکان فعلی کابر و . . .  را قابل بررسی است. به طوری که همین الان تعداد کاربری که در سایت حضور دارند، از طریق ابزار google analytics قابل مشاهده هستند.
•    مخاطبین (Audience)
در این قسمت از ابزار می‌توان به اطلاعاتی در رابطه با بازدید کنندگان سایت مانند: تعداد کاربر آنلاین، میزان ماندگاری کاربر در سایت، این که به کدام قسمت از سایت بیشتر علاقه دارد، جنسیت کابر و . . . دست پیدا کرد.
•    نحوه جذب (Acquisition)
در این بخش از سایت می‌توان اطلاعاتی راجع به این که کاربران چطور وارد وب سایت شده‌اند، به دست آورد. به این ترتیب می‌توان فهمید که ترافیک ورودی سایت از چه طریقی بوده و کاربران به شکل دایرکت و مستقیم وارد سایت شده‌است و یا با استفاده از گوگل، اینستاگرام و. . . به سایت مورد نظر دسترسی پیدا کرده‌اند.
•    رفتار (Behavior)
در این قسمت از ابزار می‌توان رفتار یک کاربر را از زمانی که وارد سایت شده‌، کدام صفحه را کلیک کرده‌ و چه کاری انجام داده‌ است را مشاهده کرد.
•    نرخ تبدیل (Conversions)
در این قسمت منظور از نرخ تبدیل یعنی اینکه چند درصد از کاربران سایت به مشتری تبدیل شده‌اند را به نمایش می‌گذارد.


 
ابزار Google PageSpeed Insights

 

ابزار Google PageSpeed Insights


تا چند سال پیش افراد کمی به سرعت سایت اهمیت می‌دادند به طوری که حتی خود گوگل، سرعت سایت را به عنوان یکی از عوامل مهم در سئو و بهینه سازی سایت به شمار نمی‌آورد! تا این که متوجه تاثیر سرعت سایت در جذب و ماندگاری کاربر در سایت شدند، چرا که همواره برای کمپانی گوگل این موضوع بسیار اهمیت داشته که مخاطب در کوتاه‌ترین زمان ممکن به پاسخ مورد نظر خود برسد و در صورت هر چه دیرتر بارگذاری و نمایش شدن سایت، امکان دارد مراجعه کننده پشیمان شده و به سراغ سایت دیگر برود.
از طریفی این امر به حدی حائز اهمیت شناخته شد که گوگل در به‌روزرسانی جدید سرچ کنسول، قسمتی را تحت عنوان Core Web Vital ایجاد کرده است. شما می‌توانید با استفاده از این ابزار آدرس سایت خود را وارد کرده و نتیجه سرعت سایت را مشاهده کنید. لازم به ذکر است که امتیاز سرعت سایت هر چه به عدد 100 نزدیک‌تر باشد، بارگذاری آن سریع‌تر انجام شده و از نظر گوگل بهتر شاخته می‌شود.
 
 

نتیجه‌گیری

در دنیای امروز که اغلب کسب وکارها به دنیای دیجیتال مارکتینگ روی آورده‌اند، اهمیت سئو سایت بر هیچ کس پوشیده نیست، چرا که یک سایت بدون رعایت مقرارت سئو نمی‌تواند به درستی در صدر نتیج گوگل قرار بگیرد. یکی از تاثیرات مهم سئو، سازگاری سایت با درک مخاطب و منطق موتورهای جستجو است. ما سعی کردیم در این مقاله به کاربردی‌ترین و مهم‌ترین ابزارهای سئو از جمله:  Google PageSpeed Insights، گوگل کیورد پلنر، Semrush، گوگل آنالیتیکس، Ahref، گوگل ترند، Moz، به منظور تحلیل و آنالیز بپردازیم. امید است این مقاله به مخاطبین گرامی در فرآیند سئو سایت مفید واقع شده باشد. 
 

بخش نظرات

نظرات خودتون رو با ما در میون بذارید...

دیجی تک

05 مرداد 1402

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و .

دیجی تک

05 مرداد 1402

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و .

دیجی تک

05 مرداد 1402

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و .

دیجی تک

05 مرداد 1402

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و .

دیجی تک

05 مرداد 1402

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و .

درخواست مشاوره رایگان

درخواست طراحی یا سئو سایت

با کلیک روی دکمه روبرو میتوانید درخواست خودتان را ثبت کنید.

درخواست طراحی سایت

درخواست طراحی سایت

اطلاعات خود را وارد کنید ما تا 48 ساعت آینده با شما تماس می گیریم.

  • برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز، و کاربردهای متنوع
  • با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد، کتابهای زیاد
  • شصت و سه درصد گذشته حال و آینده
  • شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد
  • نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای