آموزش Disavow - حذف بک لینک های مخرب و اسپم

آموزش Disavow - حذف بک لینک های مخرب و اسپم

یکشنبه 10 بهمن 1400


آیا به دنبال افزایش رتبه سایز خود هستید؟ برای بهینه‌سازی سایت و سئو همان میزان که بک لینک‌ها اثرگذار هستند، می‌توانند مضر نیز باشند، تا جایی که ممکن است باعث کاهش رتبه سایت یا حتی بیشتر صفحه‌ای از سایت را از نتایج جستجو حذف کنند. در این مطلب از وب سایت دیجی تک شما را با آموزش کار با ابزار Disavow آشنا خواهیم کرد. لذا در صورتی که می‌خواهید در سئو سایت حرفه‌ای باشید، در این مطلب ما را همراهی نمایید.

 Disavow چیست؟

یکی از فاکتورهای سئو در گوگل که بسیار مهم هستند لینک‌ها می‌باشند. زمانی که یک بک لینک به صورت غیر طبیعی به صفحه‌ای داده می‌شود، ممکن است مشکل‌ساز شود. برای رفع این مشکل گوگل ابزاری کاربردی به نام Disavow را در اختیار قرار داده است تا سئوکاران بتوانند لینک‌های مخرب و اسپم را حذف کنند به عبارت دیگر وظیفه اصلی این ابزار سلب اعتبار از یک لینک است که این کار توسط درخواست وب مستر انجام می‌شود. برای استفاده از این ابزار باید دقت فراوانی داشت زیرا ریسک‌های زیادی به دنبال دارد.

آیا همه سایت‌ها به Disavow نیاز دارند؟

ر وب سایتی نیاز به این ابزار برای سلب اعتبار بک لینک‌ها ندارد. در واقع تعداد کمی از وب سایت‌ها هستند که در برخی مواقع نیازمند بررسی بک لینک‌ها و دیساوور کردن آن‌ها دارند. وب سایت‌های شخصی و سایت‌هایی که گرفتن رنک خاص در گوگل برای آن‌ها اهمیت دارد از این دست وب سایت‌ها هستند. سایت‌هایی مانند رسانه‌ها، فروشگاه‌های آنلاین که رقابت بالایی دارند مرتبا در حال بررسی بک لینک‌ها بوده و Disavow برای این قبیل سایت‌ها محافظی برای مقابله با بک لینک‌های آسیب زننده است.
به طور کلی لینک‌های مخرب نشانه‌هایی دارند که بر اساس آن‌ها می‌توانیم متوجه مخرب بودن بک ‌لینک‌ها شوید و هر چه سریع‌تر آن‌ها را پاک کنید. البته این نکته را نیز بیان کنیم که اگر سایتی یکی از این نشانه‌ها را داشت به طور حتم نمی‌شود گفت لینک‌های منتشر شده در آن همگی مضر هستند، بلکه باید نشانه‌های دیگر را نیز بررسی کرد، حتما از خود می‌پرسید این نشانه‌ها چه چیزی هستند، در ادامه آن‌ها را بیان می‌کنیم:

آموزش Disavow و حذف بک لایت های مخرب

•    عدم وجود ارتباط بین سایت و بک لینک

بک لینک‌ها ممکن است مربوط به سایتی باشند که در یک کشور دیگر ثبت شده‌اند. در واقع کشوری که با محل ثبت دامین ارتباط نداشته و خدماتی به آن ارائه نمی‌شود، به عنوان مثال فرض کنید در صفحه طراحی سایت بندرعباس، سایتی را لینک کنید که مربوط به کشور آلمان باشد و محتوای سایت هیچ ربطی به سایت شما ندارد. لذا همیشه توجه کنید سایت‌هایی که به شما لینک می‌دهند در چه رتبه و جایگاهی قرار دارند و چه ارتباطی با محتوا و سایت شما دارند و حتی به این موضوع دقت کنید که به کدام یک از صفحات وب سایت شما لینک داده‌اند. البته این عدم ارتباط فقط مختص کشور نمی‌باشد، امکان دارد سایت شما بک لینک‌هایی داشته باشد که به موضوع شما مربوط نباشد، به عنوان مثال سایتی که مخصوص آموزش برنامه‌های هنری است دارای مخاطبانی می‌باشد که علاقه‌مند به هنر و یادگیری در این زمینه هستند، لذا اگر از سایتی که محتوای آن هیچ ربطی به موضوع اصلی شما یعنی هنر ندارد، بک لینک داده شود، طبیعتاً سود زیادی حاصل نخواهد شد.


•    انکر تکست اسپم

لمات کلیدی که سایت بر حسب آن‌ها دسته‌بندی می‌شود را انکر تکست می‌گویند، با بررسی گزارشات مربوط به آن‌ها هر زمان که مشاهده کردید میان این انکر تکست‌ها و بک ‌لینک‌ها مشابهت وجود دارد، باید احتمال دستکاری را بدهید. اما اگر شما به صورت طبیعی و خلاقانه انکر تکست را به وجود آورید به این تشابهات و مشکلات برخورد نخواهید کرد.

•    بک لینک‌های آنفالو و فالو

با توجه به نسبت لینک‌های آنفالو و فالو می‌توان لینک‌های اسپم را شناسایی کرد. پیشنهاد می‌کنیم روی قطعیت این مورد زیاد حساب نکنید. اگر با بررسی این نسبت متوجه غیر طبیعی بودن آن شدید می‌توانید به این نتیجه برسید که لینک‌ها دستکاری شده‌اند، بنابراین هر چه سریع‌تر این موارد را بررسی کرده و برای پاکسازی بک لینک‌های مخرب و اسپم اقدام نمایید.

•    لینک‌ها و دامنه‌ها چه نسبتی با هم دارند

شما با بررسی تعداد لینک‌ها می‌توانید متوجه مشکلات و دستکاری لینک‌ها شوید. به عنوان مثال ۲۰۰۰۰ لینک که تنها از ۳ دامنه ایجاد شده‌اند خیلی غیرطبیعی است. همچین مواردی بسیار خطرناک و جدی هستند.

•    نام دامنه

در لیست دامنه‌ها لینک شده به نام آن‌ها در وب سایت‌ها توجه کنید، با این کار ممکن است با نام‌های عجیبی روبه‌رو شوید و برخی از سایت‌ها در نام خود از کلماتی همچون Link، DIR و ... استفاده کرده‌اند که لازم است به طور دقیق بررسی شوند.

چه زمانی از ابزار Disavow  استفاده کنیم؟

برای این کار نیازمند آموزش کار با ابزار Disavow و دانستن زمان مناسب برای سلب اعتبار لینک‌ها، باید دو عامل تعداد لینک‌ها و کیفیت آن‌ها را بررسی کنید. برای بررسی عامل اول به راحتی می‌توانید از ابزارهایی مانند Majestic استفاده کرده و بررسی کیفیت بک‌ لینک‌ها کاری ساده‌ نبوده و با توجه به وب سایت می‌تواند روندی زمان‌بر و طولانی باشد. در واقع کیفیت بک لینک‌ها به عواملی همچون کیفیت محتوا، نحوه قرار گرفتن در متن، انکر تکست و ... وابسته است. برای این کار به ابزارهای حرفه‌ای احتیاج بوده که فقط متخصصان باتجربه سئو به آن‌ها دسترسی دارند.
نمونه‌ای را برای شما بیان می‌کنیم تا بیشتر با این مفهوم آشنا شوید، فرض کنید در بررسی قبلی وب سایت بک لینک‌ها ۴۰۰۰ بوده و در حال حاضر به طور ناگهانی ۷۰۰۰ یا بیشتر شده، اقدامی که ما باید انجام دهید Disavow کردن است و بعد از بررسی کردن کیفیت لینک‌ها در صورتی که بی‌کیفیت بودند باید کارهایی از قبیل لینک‌های تعداد بالا از یک دامین، لینک‌های نامرتبط، لینک‌های با اسپم اسکور بالا، لینک‌های وب سایت‌های هک شده، لینک‌های دایرکتوری و ... انجام دهید تا رتبه سایت شما کمی بهتر شود.

آموزش Disavow لینک ها

چرا بک لینک‌ها را پاک کنیم؟

دلایل بسیاری برای ایجاد لینک‌های اسپم وجود دارد، ممکن است رقبای شما این کار را انجام دهند تا رتبه شما را کاهش دهند یا این کار توسط کاربرها انجام شود و کاملا ناخواسته باشد. لذا برای حذف بک لینک‌ها توسط ابزار Disavow سه دلیل وجود دارد که در ادامه بیان می‌کنیم:

•    Manual مجازات را دریافت می‌کنید.

در صورتی که این مجازات را دریافت می‌کنید از ابزارDisavow  بهره بگیرید. این جریمه که به دستی معروف است بسیار زجرآور بوده و برخی متخصصان دلیل ایجاد ابزار اشاره شده می‌دانند.

•    مجازات الگوریتمی دریافت می‌کنید.

این مجازات مانند نوع دستی وحشتناک نبوده ولی می‌تواند به سایت ضربه بزند. در صورتی که به دلیل تغییر الگوریتم ترافیک سایت شما کاهش یافته است ممکن است دلیل لینک‌های سمی باشند، لذا در صورتی که مجازات الگوریتمی دریافت می‌کنید از ابزار Disavow استفاده نمایید.

•    حذف لینک‌های سمی از پروفایل

بک لینک‌های مخرب و سمی لینک‌هایی هستند که به سایت شما اشاره می‌کنند و دارای اسپم اسکور بالا یعنی اعلام تعداد لینک‌های بی‌کیفیت سایت شما هستند. اگر این مقدار بالاتر از دو باشد باید به فکر حذف بک لینک‌ها باشید.

آموزش کار با ابزار Disavow

برای بی‌اثر کردن لینک‌های اسپم توسط این ابزار باید چند مرحله اساسی را پشت سر گذاشت که در این بخش به بیان آن‌ها می‌پردازیم. بیان این نکته حائز اهمیت است که در نظر داشته باشید، خود گوگل بک لینک‌های مخرب و اسپم را تا حد زیادی تشخیص داده و می‌داند کدام لینک موثر و کدام را باید نادیده گرفت، اما در صورتی که شما یقین دارید که چند بک لینک سئو سایت شما را کاهش داده‌اند، بهترین راه استفاده از ابزار Disavow است.

مرحله ۱: تهیه لینک برای بک لینک‌های مخرب

بعد از این که وب سایت خود را بررسی کردید و لینک‌های مخرب را پیدا نمودید، برای بهره گرفتن از ابزار Disavow ابتدا باید آدرس‌های آن‌ها را در یک فایل txt که دارای استانداردهای مشخصی است، فهرست کنید. استانداردهای بیان شده از قبیل آدرس url بوده که باید در یک سطر مجزا نوشته شود و در صورتی که بخواهید همه‌ی بک لینک‌ها را بی‌اثر کنید باید قبل از نام دامنه از Domain استفاده نمایید.

مرحله ۲: اعلام بک‌ لینک‌ها به گوگل

بعد از این که لیست txt را آماده نمودید، نوبت آن است که این لیست را توسط ابزار Disavow به گوگل معرفی کنید تا بررسی شود. برای این کار وارد ابزار شده و وب سایت مورد نظر را انتخاب کنید، سپس روی دکمه Disavow link کلیک کرده و با استفاده از دکمه choose file لیست را بارگزاری نمایید و در آخر لیست را ارسال کنید. بیان این نکته اهمیت دارد که بررسی لیست توسط گوگل ممکن است چند روز طول بکشد و بعد از بررسی نتیجه برای شما ایمیل می‌شود.

سخن آخر

ابزار Disavow یک ابزار هوشمند و تخصصی است و برای استفاده از آن نیازمند کسب اطلاعات تخصصی در این حوزه می‌باشید. لذا در این مطلب از وب سایت شرکت طراحی سایت دیجی تک شما را با آموزش کار با ابزار Disavow آشنا کردیم تا به راحتی بتوانید بک لینک‌های مخرب را حذف نمایید و رتبه‌ی خوبی را کسب نموده و سئو سایت خود را بهبود بخشید. در صورت داشتن هر گونه سوال در این خصوص می‌توانید با کارشناسان تیم ما تماس حاصل فرمایید.


 

کلمات کلیدی : Disavow, سئو

بخش نظرات

نظرات خودتون رو با ما در میون بذارید...

دیجی تک

05 مرداد 1402

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و .

دیجی تک

05 مرداد 1402

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و .

دیجی تک

05 مرداد 1402

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و .

دیجی تک

05 مرداد 1402

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و .

دیجی تک

05 مرداد 1402

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و .

درخواست مشاوره رایگان

درخواست طراحی یا سئو سایت

با کلیک روی دکمه روبرو میتوانید درخواست خودتان را ثبت کنید.

درخواست طراحی سایت

درخواست طراحی سایت

اطلاعات خود را وارد کنید ما تا 48 ساعت آینده با شما تماس می گیریم.

  • برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز، و کاربردهای متنوع
  • با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد، کتابهای زیاد
  • شصت و سه درصد گذشته حال و آینده
  • شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد
  • نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای