معرفی بهترین ابزارهای رایگان برای آنالیز بک لینک

معرفی بهترین ابزارهای رایگان برای آنالیز بک لینک

دوشنبه 27 تیر 1401
اگر وارد مرحله سئو خارجی سایت خود شده اید قطع به یقین می دانید که دریافت بک‌لینک‌های با کیفیت می‌تواند تاثیر بسیار زیادی در افزایش اعتبار و رتبه وب‌سایت شما داشته باشد. اما آیا تمامی بک‌لینک‌های دریافتی وب‌سایت شما دارای کیفیت مطلوبی هستند؟ می‌دانید وب‌سایت شما چه بک‌لینک هایی دریافت کرده است؟ جهت بررسی وضعیت بک‌ لینک‌های دریافتی از دیگر وبسایت ها و همچنین بررسی کیفیت‌ آن‌ها ما به ابزار آنالیز بک‌ لینک نیاز داریم.عدم نظارت شما بر بک‌ لینک‌های دریافتی ممکن است اعتبار وب‌سایت تان را به شدت به خطر بیاندازد. پس الزامی است حداقل ماهی یک بار به صورت کامل روی آنالیز بک لینک های سایت تان وقت بگذارید، اگر نمی دانید چطور و با چه روش هایی و چه ابزارهایی این کار را انجام دهید در ادامه با ما در وب سایت شرکت مهندسی دیجی تک همراه باشید. 

بک لینک چیست انواع بک لینک


بک لینک چیست؟ 


پیش از شروع آنالیز بک لینک خوب است تعریف مختصر و مفیدی از این واژه داشته باشیم. هنگامی‌که یک وب‌سایت به وب‌سایت دیگری لینک می‌دهد، یک «بک لینک» ساخته می‌شود. به بک لینک، inbound link  و یا لینک ورودی نیز گفته می‌شود، زیرا باعث می‌شود که کاربران وارد سایت شما شوند. بک لینک یکی از عناصر مهم در سئو سایت  محسوب می‌شود. بک لینک‌ها از نظر رتبه‌بندی در موتورهای جستجو اهمیت بسیار ویژه‌ای دارند. اما باید توجه داشته باشیم اثرهمه بک لینک‌ها بر رتبه‌بندی وب سایت ها یکسان نیست. همان‌گونه که بعضی از بک لینک‌ها به بهبود رتبه سایت کمک می‌کنند، برخی دیگر نیز باعث افت رتبه آن خواهند شد.


تأثیر بک لینک در سئو 


بک لینک‌ها در واقع کاربر را از سایتی به سایت دیگر هدایت می‌کنند. به عبارت دیگر، بک لینک‌ها مانند دریچه‌هایی برای حرکت کاربر در فضای نت هستند. در واقع بک لینک‌ها شانس جذب کاربر را برای یک سایت افزایش می‌دهند .یک وب سایت تا زمانی که بازدیدکننده‌ای نداشته باشد شانسی هم برای بهبود رتبه در موتورهای جستجو نخواهد داشت. رتبه‌هایی و درجاتی که گوگل در صفحات جستجو به سایت‌ها اعطا می‌کند تا حد زیادی به رفتار کاربر در سایت بستگی دارد. با احتساب هر یک کاربر که مدت زیادی صفحات یک وب سایت را زیر و رو می‌کند یا پس از گذشت مدت زمانی مجدداً به آن وب سایت سر می‌زند، رتبه سایت بهبود خواهد یافت. 
این در واقع یک تأثیر غیرمستقیم بک لینک در سئو محسوب می‌شود و تأثیر اصلی بک لینک در سئو سایت چیز دیگری است؛ یک وب‌سایت فقط زمانی می‌تواند از سایت‌های دیگر بک لینک بگیرد که محتوای جدید، جالب توجه و یا معتبری داشته باشد. در غیر این صورت، هیچ سایتی به یک وب‌سایت با محتوای بی‌ارزش یا تکراری لینک نخواهد داد. 
به همین دلیل گوگل به هر بک لینک به چشم یک رأی مثبت از دید کاربران نگاه می‌کند. رأیی که از سوی سایت‌های دیگر به آن وب‌سایت داده شده است. هر چه تعداد رأی‌های یک وب‌سایت بیشتر باشد نشان‌دهنده اعتبار بیشتر آن می‌باشد و در نتیجه لیاقت کسب رتبه بهتری در صفحه نتایج جستجو را خواهد داشت. این همان اثر مستقیم و اصلی بک لینک بر سئو است.


کاربرد ابزار  آنالیز بک لینک 


هر چه یک وب سایت بک‌لینک هایی با کیفیت بیشتری دریافت کند شانس بیشتری برای رسیدن به اولین صفحه گوگل و قرار گرفتن در لینک‌های صفحه اول موتورهای جستجوی دیگر خواهد داشت. به همین دلیل، استفاده از ابزار آنالیز بک‌ لینک و شمارش تعداد و بررسی کیفیت آن‌ لینک‌ها ضروری است. با ابزارهایی که در این مطلب معرفی خواهیم کرد، نه تنها می‌توانید بک لینک‌های سایت خود را بدست آورید، بلکه خواهید توانست بک لینک رقبا را نیز استخراج کنید و می‌توانید با این روش سایت‌های باکیفیت و پر تاثیر را شناسایی کنید و برای وب‌سایت خودتان لینک جدید ثبت نمایید.
برخی از این ابزارها کاملا رایگان هستند و برخی نیز نیاز به پرداخت اشتراک ماهیانه دارند؛ اما همین سایت‌های پولی نیز یک بخش آزمایشی رایگان در اختیار شما قرار خواهند داد که می‌تواند در یافتن و بررسی بک لینک‌های مفید به شما کمک کند. البته اگر نیاز به استفاده از سرویس‌های حرفه‌ای این ابزارهای تحلیلی را دارید می توانید با پرداخت حق اشتراک آن‌ها بصورت کاملا حرفه ای ، وب سایت خود را آنالیز کنید .اما خوشبختانه، ابزارهای رایگان موجود نیز در حد نیاز ما به یافتن لینک‌های دریافتی سایت کمک می‌کنند و می‌توان گفت سرویس‌های رایگان آن‌ها نیز کافی می‌باشد.


معرفی ابزارهای بررسی و تحلیل بک لینک ها 


برای اینکه در مقوله آف پیج سئو سایت موفق شوید و نسبت به رقبا رتبه بهتری کسب کنید، نیاز است که از ابزار آنالیز بک‌لینک استفاده کنید. ابزارهای وب‌مستری به شما اطلاعات دقیقی از وضعیت سایت می‌دهند و می‌توانند ایرادات سایت شما را مشخص کنند. یکی از فاکتورهای مهم در سئو وب‌سایت ، بک لینک ها می‌باشند و آنالیز لینک‌های دریافت شده از یک دامنه کاملا ضروری است. به همین دلیل کاربران به دنبال ابزارهایی هستند که اطلاعات دقیقی از بک لینک سایت خود و رقبایشان کشف کنند. در این‌جا ما ۱۰ ابزاری که اکثرا سرویس رایگان ارائه می‌دهند را به شما معرفی می‌کنیم.
•     Ahref
استفاده از ابزار آنالیز بک‌لینک Ahref  هم رایگان است و هم پولی. شما می‌توانید با ایجاد یک اکانت رایگان در این سایت، بک لینک‌های سایت خودتان را آنالیز کنید، اما جهت آنالیز بک لینک رقبای خود باید از نسخه پولی آن استفاده کنید.
•    Majestic SEO
نسخه رایگان این ابزار می‌تواند به اندازه کافی کارآمد باشد، اما چنانچه می‌خواهید این ابزار کارایی بیشتری داشته باشد، شاید بهتر باشد نسخه پولی آن را تهیه کنید. این ابزار کارآمد از داده‌های شخص سوم استفاده نمی‌کند و کار آنالیز بک لینک را توسط کراولر ابزار انجام می‌دهد. در Majestic SEO شما این امکان را پیدا خواهید کرد IP Address دامنه‌هایی را که به وب‌سایت رقبایتان لینک داده‌اند، بیابید.

SEMRUSH ابزار آنالیز بک لینک


 
•    SEMRUSH
این ابزار در نوع خود بی‌نظیر است. با استفاده از SEMRUSH این امکان را خواهید داشت تا تمام اطلاعات URL وارد شده به آن را دریافت کنید. اطلاعاتی مانند این که کدام سایت به آن URL لینک داده و یا چه تعدادی لینک به آن داده شده است را با استفاده از ابزار SEMRUSH می‌توانید به‌دست بیاورید. با وجود غیر رایگان بودن این ابزار، مطمئن باشید مبلغی که می‌پردازید، ارزشش را خواهد داشت.
•    Cognitive SEO
این ابزار یکی دیگر از ابزارهای قدرتمند آنالیز بک لینک است. با استفاده از Cognitive SEO شما تبدیل به یک جاسوس ماهر خواهید شد. به این ترتیب می‌توانید خیلی فوری از مطالبی که در مورد وب‌سایت خود شما و یا سایت رقبای شما پابلیش می‌شود اطلاع پیدا کنید.
•    Kerboo
با استفاده از این ابزار یک لیست کامل شامل آن دسته از لینک‌هایی که برای شما مهم است ایجاد کنید. با کمک ایزار آنالیز بک‌لینک Kerboo  لینک‌های وارد شده روزانه و اتوماتیک به وب‌سایت مورد بررسی قرار می‌گیرند و قطع شدن آن‌ها به شما گزارش می‌شوند.همچنین با استفاده از این ابزار می‌توانید بک لینک های بد را بررسی نموده و در صورت لزوم پاک کنید.
•    Open Site Explorer
نسخه رایگان ابزار Open Site Explorer  می‌تواند گزارش‌های محدودی از تعداد لینک‌های رقیب و لینک‌های جدیدرا ارائه دهد. اگر می‌خواهید از این ابزار به‌طور نامحدود استفاده کنید، بهتر است نسخه پولی آن را تهیه کنید.
•    Buzz Sumo
این ابزار یک ابزار پولی است که با کمک آن خواهید توانست بک لینک‌های سایت خود و رقبایتان را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید. شما با استفاده از Buzz Sumo می‌توانید در مورد محتوای وب‌سایت رقبای خود، بک لینک سایت‌های رقبا و محتواهای محبوب اطلاعات دقیقی به‌دست بیاورید.
•    Linkody
استفاده از این ابزار آنالیز بک‌لینک به مدت زمان یک ماه رایگان است و همین یک ماه می‌تواند برای جذب شدن شما به Linkody کافی باشد تا نسخه پولی آن را تهیه کنید. با استفاده از این ابزار قدرتمند شما می‌توانید عملکرد رقبای خود در وب‌سایت‌شان را مورد بررسی دقیق قرار دهید.
•    Monitor Backlinks
شاید این ابزار برای افرادی که مینیمالیست هستند، گزینه مناسبی باشد. Monitor Backlinks  ابزاری ساده است که در مورد بک لینک های خوب و بد رقبای شما اطلاعات بسیار ارزشمندی مانند وضعیت آنالیز بک لینک‌ها، لینک خارجی و ترافیک بک لینک‌ها را به شما می‌دهد.قابلیت اتصال این ابزار به google analytics از جمله امکاناتی است که موجب محبوبیت آن می‌شود.
•    Rank Signals
اگر کسب‌وکار شما امکان رونق یافتن در شبکه‌های اجتماعی را دارد،هرگز این ابزار را از دست ندهید. این ابزار رایگان و قوی می‌تواند در مورد دنبال کننده‌های رقبای شما در شبکه‌های اجتماعی و لینک‌های خارجی اطلاعات ارزنده‌ای را در اختیار شما قرار دهد.

•    Open link Profiler
این ابزار بسیار قدرتمند تنها با یک اشاره کار خود را انجام می‌دهد. شما URLمورد نظر را وارد می‌کنید و پروفایل بک لینک را دریافت می‌کنید. مدت زمانی که بک لینک ایجاد شده و مبدا مکانی آن از جمله اطلاعاتی است که توسط این ابزار به‌دست خواهید آورد.

 ابزار Open link Profiler


 
جمع‌بندی 


شاید این‌گونه به‌نظر برسد که آنالیز بک لینک‌های رقبا توسط شما یک نوع جاسوسی است، باید بگوییم که این‌طور نیست. چرا که افراد باهوش، همین روش را انتخاب خواهند کرد. این‌که عملکرد وب‌سایت خودتان را با خودتان مورد مقایسه قرار بدهید، اطلاعاتی از روند پیشرفت و راهکارهای افزایش ترافیک سایت به شما ارائه نخواهد کرد. پس شما نیاز دارید با استفاده از ابزار آنالیز بک لینک معیار بهتری برای سنجش خودتان داشته باشید و چه معیاری بهتر از رقبای شما.

 

کلمات کلیدی : ابزار آنالیز بک لینک

بخش نظرات

نظرات خودتون رو با ما در میون بذارید...

دیجی تک

05 مرداد 1402

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و .

دیجی تک

05 مرداد 1402

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و .

دیجی تک

05 مرداد 1402

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و .

دیجی تک

05 مرداد 1402

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و .

دیجی تک

05 مرداد 1402

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و .

درخواست مشاوره رایگان

درخواست طراحی یا سئو سایت

با کلیک روی دکمه روبرو میتوانید درخواست خودتان را ثبت کنید.

درخواست طراحی سایت

درخواست طراحی سایت

اطلاعات خود را وارد کنید ما تا 48 ساعت آینده با شما تماس می گیریم.

  • برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز، و کاربردهای متنوع
  • با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد، کتابهای زیاد
  • شصت و سه درصد گذشته حال و آینده
  • شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد
  • نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای