معرفی ابزار AHREF و هرآنچه باید درباره آن بدانید

معرفی ابزار AHREF و هرآنچه باید درباره آن بدانید

شنبه 17 تیر 1402


از کاربرد ابزار AHREF در سئو سایت و بهبود موقعیت وب سایت در نتایج گوگل چه می‌دانید؟ هرفردی که در زمینه سئو فعالیت می‌کند باید از ابزارهای کاربردی استفاده کند تا بتواند بهینه‌سازی نتایج را به نحو احسن انجام دهد. یکی از ابزارهای شگفت انگیز در این زمینه AHREF است که می‌تواند حسابی به کمک شما بیاید. در این مطلب از دیجی تک قصد داریم شما را با ویژگی‌های جذاب این ابزار مفید آشنا کنیم.

ابزار AHREF چیست؟

کاربرد ابزار AHREF برای بررسی بک لینک هاست. در واقع این ابزار مجموعه‌ای از چند سرویس کاربردی سئو است که به شما کمک می‌کند تا بتوانید در زمینه سئو خارجی وب سایت، کنترل دقیق و کاملی بر روی بک لینک‌های خود و رقبایتان داشته باشید و موضوعات مشخص شده در تقویم محتوایی خود را برای انتشار در سایت به بهترین شکل انتخاب کنید.
با استفاده از این سرویس‌ها و استفاده از آن‌ها در برنامه سئو سایت خود، می‌توانید رتبه‌های بالاتری نسبت به رقبا داشته باشید و سهم بیشتری از ورودی‌های موتورهای جستجو را به وب سایت خود اختصاص دهید. در ادامه با کاربرد ابزار AHREF بیشتر آشنا خواهید شد.

دلایل استفاده از AHREF

برای استفاده از این ابزار دلایل مختلفی وجود دارد که نشان دهنده اهمیت این ابزار در سئو است. در ادامه به تعدادی از مهم‌ترین این دلایل اشاره خواهیم نمود:

تحلیل رقبا 

سایت‌ها و ابزارهای مشابه بسیاری وجود دارند که مانند AHREF می‌توانند رقبای شما را تحلیل نمایند، (مانند الکسا، SEMRUSH، MOZو ...)؛ اما می‌توان گفت هیچ کدام مانند AHREF قدرت آنالیز بک لینک‌های یک سایت را ندارند. پایگاه داده بسیار کامل AHREF موجب شده است که شما بتوانید اطلاعات بسیار دقیق و به روزی از وضعیت رقبای خود به دست آورید. در ادامه بیشتر درباره کاربرد ابزار AHREF با شما صحبت خواهیم کرد.

کمک به بازاریابی محتوایی

در کنار آنالیز بک لینک‌ها، AHREF دو بخش دیگر نیز دارد که با مبحث محتوا در ارتباط هستند. شما با استفاده از سرویس‌های تحقیقات کلمات کلیدی و جستجوگر محتوا که در این ابزار وجود دارند، می‌توانید کلمات کلیدی مناسب هر کسب و کار را انتخاب نموده و موضوعات جذاب و کاربردی را پیدا نمایید.

ابزارهای متنوع و کاربردی

AHREF دارای ابزارهای کوچک کاربردی فراوانی است که هر کدام در جای خود مزیت‌های بی‌شماری را برای متخصصین سئو به همراه خواهد داشت. این ابزارها در کنار سرویس اصلی AHREF قرار گرفته و ارزش این ابزار را بسیار بالاتر برده‌اند.

هزینه مناسب

AHREF رایگان نیست و پلن‌های متنوع ماهانه و سالانه متناسب با انواع کسب و کارها در آن ارائه می‌شود. هزینه اشتراک به صورت دلاری است که موجب بالا رفتم قیمت این نرم‌افزار در ایران خواهد شد؛ اما با کمک چند روش می‌توان به صورت محدودی از این نرم‌افزار با قیمت مناسب استفاده نمود که در ادامه به این موضوع اشاره خواهیم کرد.
 

کاربرد ابزار AHREF در سئو فنی

AHREF چه سرویس‌هایی دارد؟

این ابزار سرویس‌های متنوعی را به متخصصین حوزه سئو ارائه می‌دهد که در این بخش به چندین مورد آن اشاره خواهیم کرد.
•    DASHBOARD
 شامل پروژه‌های تعریف شده که در اکانت‌های خریداری شده به صورت اشتراکی کاربردی ندارد.
•    SITE EXPLORER
مهم‌ترین سرویس این ابزار که سایت و بک لینک‌ها را بررسی می‌کند.
•    KEYWORD EXPLORER
سرویس ارائه شده جهت تحقیق و یافتن کلمات کلیدی برای سئوی سایت
•    CONTENT EXPLORER
سرویس معرفی محتواهای پر تقاضا و کاربردی برای هر کدام از کلمه‌های کلیدی
•    MORE
سایر ابزارهای موجود در این سرویس

شناخت دقیق‌تر سرویس‌های ابزار AHREF

در این بخش به بررسی دقیق تر ابزارهای نرم افزار AHREF خواهیم پرداخت.

ابزار تحلیل رقبا COMPETETIVE ANALYSIS

این ابزار بخشی از SITE EXPLORE است که به شما اجازه می‌دهد به بررسی وضعیت ترافیک سایت خود و بک لینک‌های آن بپردازید. این ابزار برای آنالیز سایت خود و سایت‌های رقبا می‌توانید استفاده کنید. ابزار تحلیل ترافیک به شما کمک می‌کند تا بتوانید بازدید سایت خود و رقبایتان را بررسی نمایید.

ابزار جستجوی کلمات کلیدی KEYWORD RESEARCH

بارزترین کاربرد ابزار AHREF این است که به شما کمک می‌کند وضعیت رتبه بندی کلمات کلیدی را از لحاظ سختی و آسانی بررسی نمایید. در این بخش فاکتورهای مختلفی وجود دارد که به شما کمک می‌کند میزان جستجوی یک کلمه کلیدی را بسنجید و بدانید نتایج ابتدایی جستجو متعلق به کدام یک از رقبا است.
خوب است بدانید AHREF بیش از 3 میلیارد کلمه کلیدی را مورد بررسی قرار داده‌اند و پایگاه داده‌ها به طور منظم بروز رسانی می‌شود. در نتیجه نتایج ارائه شده کاملا به روز است. یکی از ویژگی‌های جالب این نرم‌افزار این است که با توجه به پایگاه داده‌های بسیار گسترده خود پیشنهادات مرتبط بسیار جالبی را با توجه به کلمه کلیدی مورد نظر شما مطرح می‌کند. این ابزار می‌تواند روند جستجو در بازه‌های مختلف زمانی را به شما نمایش بدهد. این ویژگی دیدگاه بسیار خوبی در رابطه با رفتار مرورگرهای جستجو به شما ارائه می‌دهد. همچنین این تنها ابزاری است که میزان کلیک روی هر کدام از نتایج، نرخ بازگشت کاربران، جستجوی دوباره آن کلمه کلیدی و سایر موارد را در اختیار شما می‌گذارد.
دیگر توانایی کاربردی این ابزار، توانایی بررسی رتبه صفحات سایت شما و رقبایتان در کلمه کلیدی مورد نظر است. همچنین تاریخچه رتبه کلمات کلیدی نیز قابل نمایش است.

ابزار جستجوی بکلینک‌ها BACKLINK RESEARCH

این ابزار به شما کمک می‌کند لینک‌های دریافتی خود و سایر رقبا را به دقت بررسی نمایید. این ابزار در واقع بخشی از ابزار تحلیل رقباست که به صورت تخصصی به بررسی بک لینک‌های دریافتی می‌پردازد. گزارش‌های پیشرفته و دقیق این بخش مانند تقسیم بندی لینک‌های دریافت شده به گروه‌های مختلف بر اساس ویژگی‌ها و همچنین استفاده از فیلترهای دسترسی به شما اجازه می‌دهد اطلاعات بیشتری درباره این لینک‌ها به دست آورید.

ابزار بررسی محتوا CONTENT RESEARCH

ابزار بررسی محتوای AHREF به شما کمک می‌کند تا بتوانید محتوای با کیفیتی را برای یک کلمه کلیدی مشخص کنید. این ابزار کاربردی با استفاده از میزان اشتراک گذاری یک محتوا در شبکه‌های اجتماعی، میزان لینک‌های دریافت شده و همچنین میزان دریافت کلیک از جستجوی ارگانیک به دسته بندی انواع محتوا می‌پردازد. این ابزار، یک ابزار ویژه برای مدیران، بازاریابان و تولیدکنندگان است که کمک می‌کند بدانند چه محتواهایی در یک موضوع خاص نزد کاربران و مخاطبان محبوب‌تر هستند. میزان محبوبیت بر اساس میزان توجه کاربران به محتوا مشخص می‌شود. در ادامه به بررسی سایر موارد کاربرد ابزار AHREF خواهیم پرداخت.

ابزار بررسی رتبه سایت‌ها RANK TRACKING

این قدیمی‌ترین ابزار وب سایت AHREF می‌باشد که به مرور زمان تکامل یافته و به همین جهت از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است. به زبان ساده‌تر وظیفه این ابزار، نظارت بر رتبه بندی سایت شما در بازه‌های زمانی مختلف و مقایسه نحوه عملکرد شما با سایز رقباست.
این ابزار رتبه بندی سایت را در گوگل بررسی کرده و گزارش‌های تحلیلی را به صورت منظم به ایمیل شما ارسال می‌کند. همچنین رتبه شما را در کلمات کلیدی مختلف بر اساس دسکتاپ و موبایل در بیش از 170 کشور بررسی می‌کند. با کمک این ابزار مفید شما می‌توانید روند تغییر ترافیک، میانگین وضعیت کلمات کلیدی در نتایج جستجوی گوگل و ... را به خوبی در طول زمان بررسی کنید. یکی از ویژگی‌های جذاب این نرم‌افزار، تقسیم موقعیت صفحات شما در میان نتایج گوگل است. این تحلیل به شما نشان می‌دهد چند درصد از صفحات شما در میان رتبه‌های 1 تا 3، چند درصد در رتبه‌های 4 تا 10، 11 تا 50 و 51 تا 100 است. همچنین اگر وب سایت شما دارای FEATURED SERP باشد شما می‌توانید آمار ترافیک و جزئیات آن را برای تمامی 13 ویژگی زیر دریافت کنید:
•    Featured snippet
•    Site links
•    Top stories
•    Image pack
•    Thumbnails
•    Adwords top
•    Shopping results
•    Knowledge card
•    Adwords bottom
•    Knowledge panel
•    Tweets box
•    People also ask
•    Videos
با استفاده از این ویژگی‌ها، در صورت استفاده از این کدها جهت نمایش ویژه نتایج وب سایت خود، خواهید توانست تحلیل‌های مختلفی را از عملکرد هرکدام از آن‌ها از لحاظ میزان ترافیک و سایر موارد به دست آورید.
ویژگی دیگر این ابزار، توانایی مقایسه وب سایت شما و 5تا از وب سایت‌های رقبا در سه حوزه کلیدی رتبه بندی پیشرفت، میزان ترافیک جستجو و FEATURED SERP است.
 

کاربرد ابزار AHREF در سئو خارجی

ابزار زنگ هشدار ALERTS

در این قسمت از معرفی ابزارها و کاربرد ابزار AHREF  به بخش ALERTS خواهیم پرداخت. این آخرین ابزار از مجموعه ابزارهای کاربردی AHREF است و ابزاری برای اعلام هشدار بر اساس تغییرات روی لینک‌های خارجی وب سایت شماست. بدین معنی که هر زمان شما یا رقبای شما یک لینک جدید دریافت کرده و یا یکی از لینک‌های شما شکسته می‌شود، ایمیل هشدار دریافت می‌کنید. این یک روش عالی جهت پیگیری بک لینک‌های ساخته شده و دریافتی است. همچنین شما می‌توانید در این بخش برای موارد دیگری مانند منش نهایی که در سایت شما و رقبا زده می‌شود نیز زنگ هشدار دریافت کنید.

آشنایی با اصطلاحات ابزار AHREFS

در هنگام کار با ابزار AHREF ممکن است با اصطلاحاتی مواجه شوید که معانی آن‌ها را ندانید. از جمله اصطلاحاتی که در هنگام کار با AHREFS با آن مواجه خواهید شد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
•    URL Rating (UR)
 میزان اعتباری هر صفحه را نمایش می‌دهد و از ترکیب کمیت و کیفیت بک لینک‌هایی به دست می‌آید که هر صفحه دارد. 
•    Domain Rating (DR)
 اعتبار URL Rating به کل وب سایت برمی‌گردد.
•    Anchors
 انکرتکست‌هایی که در یک وب سایت استفاده کرده‌اید را در این بخش می‌توانید ببینید. 
•    Referring Domains
 تعداد سایت‌هایی که به یک صفحه لینک داده‌اند. هرچه تعداد این شاخص بیشتر باشد جایگاه بهتری در نتایج گوگل کسب خواهید کرد. 
•    CTLDs Distribution
توضیحی است از لینک‌های سایت بر اساس دامنه‌های بالا (.com ،.edu ،.De)
•    Ahrefs Rank
 رتبه جهانی هر وب سایت است، مانند رتبه‌ای که الکسا ارائه می‌کند. هرچه این عدد کم تر باشد بهتر است. 
•    Parent Topic
 موضوعات اصلی که چند موضوع فرعی را در برمی‌گیرند. به طور مثال لینک‌سازی زیر مجموعه موضوع اصلی سئو است.
•    Traffic Potential
 میزان ترافیکی که باید بگیرید تا بتوانید در یک کلمه کلیدی خاص رتبه 1 را کسب کنید.
•    Keyword Difficulty
 میزان سختی کلمه کلیدی برای این‌که بتوانید در صفحه اول گوگل نمایان شوید.
•    Also Rank For
لیستی از کلمات کلیدی که ده رتبه برتر گوگل برای آن‌ها هم رتبه گرفته‌اند. (مثلا ممکن است صفحاتی که برای کلمه تولید محتوا رتبه گرفته‌اند برای تولید محتوا چیست هم رتبه گرفته باشند.)

هزینه‌های استفاده از AHREF در کشور ایران

همان طور که پیش‌تر نیز اشاره شد، AHREF دارای اشتراک‌های مختلف و دلاری است که استفاده مستقیم از آن را در ایران عملا غیر ممکن می‌کند. نکته جالب این جاست که نوع سرویس‌های این ابزار به گونه‌ای در نظر گرفته شده که نیازی به استفاده مداوم از آن نیست. بیشتر متخصصین سئو در هر پروژه تنها یک یا چند دفعه به استفاده از این ابزار نیاز پیدا می‌کنند. به همین دلیل استفاده اشتراکی از یک سرویس 7 روزه که قیمتی بسیار مناسب‌تر دارد، در ایران رواج پیدا کرده است. در این حالت شرکت‌های وجود دارند که یک سرویس تست و یا ماهانه خریداری نموده و آن را به چندین کاربر با قیمت کمتری می‌فروشند. با وجود تمام محدودیت‌های موجود در این روش، باز هم ارزش بالای سرویس‌های AHREF باعث می‌شود که استفاده از آن در ایاران با این روش انجام شده و به صرفه باشد. بدین ترتیب اکنون با مبلغی حدود 200 هزار تومان می‌توانید از این ابزار استفاده نمایید.

کلام نهایی

استفاده از سرویس‌های مشابه AHREF با توجه به قیمت دلار، هزینه‌های بسیار زیادی دارد که باعث می‌شود مدیران وب سایت‌ها تمایلی به استفاده از این ابزارها نداشته باشند. هرچند اگر حتی یک بار از این ابزارها استفاده کنید از نتایج ارزشمند آن شگفت زده خواهید شد. این ابزارها کمک می‌کنند دید بهتری به موضوعات پر اهمیت سئو داشته باشید. سئو اگرچه فرآیندی ساده به نظر می‌آید، اما نیازمند توانایی تفکر همه جانبه است. به همین دلیل در پروژه‌های بزرگ، کنترل همه موارد از عهده نیروی انسانی خارج است. این جاست که سرویس‌های مبتنی بر سئو قدرت خود را نشان می‌دهند. ما در این مقاله به بررسی و معرفی کاربرد ابزار AHREF  پرداختیم و سعی کردیم شما را با این ابزار قدرتمند و کاربردی آشنا نماییم. در صورت وجود هرگونه سوال و یا ابهام همچنین نیاز به طراحی سایت ASP.NET می‌توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید. از این که ما را تا انتها همراهی نمودید از شما متشکریم.

 

کلمات کلیدی : معرفی ابزار AHREF

بخش نظرات

نظرات خودتون رو با ما در میون بذارید...

دیجی تک

05 مرداد 1402

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و .

دیجی تک

05 مرداد 1402

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و .

دیجی تک

05 مرداد 1402

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و .

دیجی تک

05 مرداد 1402

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و .

دیجی تک

05 مرداد 1402

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و .

درخواست مشاوره رایگان

درخواست طراحی یا سئو سایت

با کلیک روی دکمه روبرو میتوانید درخواست خودتان را ثبت کنید.

درخواست طراحی سایت

درخواست طراحی سایت

اطلاعات خود را وارد کنید ما تا 48 ساعت آینده با شما تماس می گیریم.

  • برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز، و کاربردهای متنوع
  • با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد، کتابهای زیاد
  • شصت و سه درصد گذشته حال و آینده
  • شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد
  • نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای