تایپوگرافی در طراحی سایت چه اهمیتی دارد؟

تایپوگرافی در طراحی سایت چه اهمیتی دارد؟

دوشنبه 29 آذر 1400


برای شما هم پیش آمده است که به سختی متن یک وب سایت را بخوانید؟ شده از لحاظ کیفیت محتوا، یک سایت را تایید کنید اما از لحاظ خوانایی محتوا خیر؟
 دلایل اصلی مراجعه به وب سایت، خواندن مطالب و یافتن اطلاعات شرکت است. به همین دلیل کلمات موجود در وب سایت شما اهمیت دارند و نحوه ارائه و خوانایی آن‌ها بسیار حائز اهمیت است. تایپوگرافی در طراحی سایت مقوله ای است که به همین مفاهیم اشاره دارد. در این مطلب از دیجی تک با ما با ارائه نکاتی در خصوص تایپوگرافی در طراحی سایت همراه باشید.

تایپوگرافی چیست؟

بهترین تعریف برای تایپوگرافی، چیدن حروف و متن برای خوانایی، واضح بودن و لذت بردن از خواندن است. توجه داشته باشید که تایپوگرافی با کالیگرافی متفاوت است. در کالیگرافی زیبایی متن مهم است ولی در تایپوگرافی خوانایی اهمیت دارد.

تایپوگرافی در وب

تایپوگرافی وب با تایپوگرافی چاپ متفاوت است. در طراحی چاپ متغیرهای کمی وجود دارد، رنگ در آن کاملا ثابت است و طرح حروف تغییر نمی‌کند. ولی در تایپوگرافی وب کاملا برعکس است، دارای فاکتورهای خیلی زیادی مانند اندازه تصویر، رزولوشن تصویر و کالیبراسیون صفحه و ... است.

اهمیت تایپوگرافی در طراحی سایت

تایپوگرافی و قلم‌های انتخاب شده ما تاثیر زیادی بر روی خوانایی، طول مقاله و تجربه کاربر از وب سایت ما دارد. لذا ضروری است که طراحان اصول تایپوگرافی را بدانند تا طرحی دل‌پذیر را به تصویر بکشند و یک سایت خوب و جذاب را به وجود آورند. بعد از تعریف تایپوگرافی به این مسأله می‌رسیم که اهمیت آن در طراحی و سئو سایت چیست؟ اهمیت تایپوگرافی در طراحی سایت به این منظور است که جزئی مهم و حیاتی در ارتباط با رابط کاربری است. تایپوگرافی خوب باعث ایجاد سلسله مراتب بصری، تعادل گرافیکی و لحن کلی محصول در وب سایت شما می‌شود.

اهمیت تایپوگرافی در طراحی سایت

مزایای تایپوگرافی در طراحی سایت

بعد از آن که متوجه شدیم تایپوگرافی چیست و چه اهمیتی برای سایت دارد، به سراغ مزایای آن می‌رویم:

•    باعث ایجاد شناخت بهتر برند شما می‌شود

دنبال کردن هدف شما در تایپوگرافی به شما کمک می‌کند، اعتماد کاربران سایت را جلب و نام تجاری خود را گسترش دهید. در واقع تایپوگرافی باعث افزایش شخصیت سایت شما می‌شود.

    تاثیر گذاشتن روی ادراک و تصمیم‌گیری

تایپوگرافی تاثیر چشم‌گیری روی نحوه هضم اطلاعات توسط کاربران دارد، هر چقدر تایپوگرافی سایت شما عمیق‌تر و زیباتر باشد کاربران بهتر و راحت‌تر با متن ارتباط برقرار می‌کنند.

•    جلب توجه خوانندگان

تایپوگرافی خوب باعث زیبایی متن در سایت شما شده و خواننده بیشتر ترغیب می‌شود آن را بخواند لذا به جای یک ربع، نیم ساعت در سایت شما باقی می‌ماند که همین عامل باعث رشد سایت شما می‌شود.

 
عناصر مختلف در تایپوگرافی

برای شروع کار تایپوگرافی باید با چند عنصر اصلی آن آشنا شوید که در ادامه به بیان آن‌ها می‌پردازیم:
1.    قلم‌ها و حروف تایپ
برخی طراحان سایت نوع حرف و قلم را یک معنی می‌دانند در حالی که نوع متن شامل تعداد زیادی شخصیت با وزن و اندازه متفاوت است، در حالی که فونت یک نمایش گرافیکی از متن است. در این بین سه نوع متن شامل serif، sans-serif و Decorative وجود دارد.
2.    کنتراست
این موضوع به انتقال پیامی که می‌خواهید تاکید کنید کمک می‌کند. اگر شما وقت بیشتری برای contrast صرف کنید، متن شما جذاب‌ترو توجه بیشتری را به خود جلب می‌کند.
3.    ثبات
به این معنا است که عملیات حروف‌چینی به گونه‌ای انجام شود که خواننده گیج نشود. این مسأله مهم است که خوانندگان سایت شما بلافاصله بعد از خواندن مطلب آن را درک کنند.
4.    فضای سفید
به فضای اطراف متن گفته می‌شود که نام دیگر آن فضای منفی است. استفاده درست از فضای سفید که اغلب نادیده گرفته می‌شود باعث به هم نریختن رابط کاربری شما و قابلیت خوانایی متن می‌شود.
5.    تعادل
ترکیب متن و گرافیک برای اطمینان از فاصله و اندازه بین کلمات است. بسیاری از طراحان حاشیه‌هایی را ایجاد می‌کنند تا از هماهنگی سرصفحه و متن اطمینان داشته باشند.
6.    رنگ
یکی از هیجان‌انگیزترین عنصر تایپوگرافی، رنگ است. این عنصر قابلیت زیادی به طراحان جهت خلاقیت و ایجاد سطح جدید از رابط کاربری می‌دهد. به عنوان مثال برخی از رنگ‌ها باعث مهم جلوه دادن متن شما می‌شود.
7.    سلسله مراتب
سلسله مراتب با ایجاد رنگ، کنتراست، اندازه و هم ترازی ایجاد می‌شود به عنوان نمونه عناوین باید از متن بزرگ‌تر باشند.

مراحل انجام تایپوگرافی

اکنون که با عناصر تایپوگرافی آشنا شدید در این بخش به اشاره مواردی که شما را در تایپوگرافی طراحی سایت کمک می‌کند می‌پردازیم:
•    به هدف سایت خود فکر کنید
می‌خواهید برای بار اول ورود به وب سایت شما کاربران چه کسی داشته باشند؟ دوست دارید فضای سایت شما دوستانه باشد؟ ضروری است شخصیت سایت خود را مشخص کنید. پیشنهاد تیم دیجی تک به شما برای شروع این کار جمع‌آوری حروف هماهنگ با هدف سایت است.
•    هماهنگی فونت با لحن
هماهنگی فونت با لحن متن بسیار اهمیت دارد. به عنوان مثال اگر می‌خواهید اطلاعات مهمی را انتقال دهید، از قلمی استفاده کنید که خوانا باشد و کم‌تر باعث حواس‌پرتی خواننده شود.
•    الهام گرفتن
اگر اطمینان ندارید از چه جایی شروع کنید، بررسی کنید دیگران چه کاری را انجام می‌دهند. این کار به شما ایده‌های خوبی می‌دهد.
•    تست گرفتن
بهترین راه برای تشخیص این که کدام فونت طرفدار بیشتری دارد، صبر و آزمایش کردن است. به بازخوردهای کاربران توجه کنید در نتیجه می‌توانید تشخیص دهید چه کاری را انجام دهید و چه کارهایی را اصلا انجام ندهید.

تایپوگرافی در طراحی سایت چه اهمیتی دارد؟
 

جمع بندی

تایپوگرافی در طراحی سایت اغلب توسط طراحان نادیده گرفته می‌شود و کمتر به آن توجه می‌شود، اما جز بسیار مهمی در ارتباط برقرار کردن کاربران با مطلب سایت شما است. اگر شما به تایپوگرافی اهمیت دهید قطعا می توانید توجه مخاطبین را بیشتر به وب سایت خود جلب کنید.
شرکت دیجی تک از جمله شرکت های ارائه دهنده خدمات تحت وب است که با طراحی سایت asp.net  آن هم به صورت 100 درصد کدنویسی شده می تواند یک وب سایت کاملا اختصاصی و منحصر به فرد به شما تحویل دهد. هر آنچه در ذهن شماست می تواند روی سایت تان نیز نقش ببندد اگر شرکت طراحی سایت خود را به درستی انتخاب کرده باشید.

 

کلمات کلیدی : نکات طراحی سایت

بخش نظرات

نظرات خودتون رو با ما در میون بذارید...

دیجی تک

05 مرداد 1402

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و .

دیجی تک

05 مرداد 1402

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و .

دیجی تک

05 مرداد 1402

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و .

دیجی تک

05 مرداد 1402

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و .

دیجی تک

05 مرداد 1402

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و .

درخواست مشاوره رایگان

درخواست طراحی یا سئو سایت

با کلیک روی دکمه روبرو میتوانید درخواست خودتان را ثبت کنید.

درخواست طراحی سایت

درخواست طراحی سایت

اطلاعات خود را وارد کنید ما تا 48 ساعت آینده با شما تماس می گیریم.

  • برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز، و کاربردهای متنوع
  • با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد، کتابهای زیاد
  • شصت و سه درصد گذشته حال و آینده
  • شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد
  • نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای