اهمیت Scrolling در طراحی سایت

اهمیت Scrolling در طراحی سایت

پنجشنبه 14 بهمن 1400


اهمیت Scrolling در طراحی سایت


احتمالا به خاطر دارید سایت‌هایی که تک صفحه‌ای بودند و برای ادامه مطلب باید وارد صفحات دیگر سایت می‌شدید! امروزه با پیشرفت دنیای وب سایت‌ها، لزومی به این کار نبوده و شما با اسکرول کردن در طراحی سایت ، محتوای خود را به صورت خلاقانه ارائه خواهید داد. حتما با خود می‌گویید اسکرول یا Scrolling چیست؟ در این مطلب از وب سایت دیجی تک جواب این سوال را خواهیم داد و شما را با اهمیت Scrolling در طراحی سایت آشنا خواهیم کرد. اگر شما هم به دنبال یک طراحی حرفه‌ای برای وب سایت کسب‌وکار خود هستید، پیشنهاد می‌کنیم این مطلب را از دست ندهید.

Scrolling چیست؟

اسکرول قابلیتی می‌باشد که برای برخی از سایت‌ها در نظر گرفته شده و در صفحه نمایش چه کامپیوتر چه تلفن همراه به نمایش گذاشته می‌شود. وقتی در اینستاگرام مشغول گشت‌وگذار هستید آیا از دکمه برگشت یا صفحه بعدی استفاده می‌کنید؟ پاسخ مسلما خیر است! امروزه بسیاری از شبکه‌های اجتماعی از اسکرول طولانی برای درگیری بیشتر کاربران خود در محتوا استفاده می‌کنند. 
اسکرولینگ دارای افکت‌های جذابی بوده که در صورت استفاده در وب سایت، باعث درگیری بیشتر کاربر و در نتیجه بالا رفتن تعداد بازدید خواهید شد. تنها در این مورد باید نکته‌ای را در نظر داشته باشید که این افکت‌های خاص همچون اسکرول طولانی برای هر نوع وب سایتی مناسب نیستند.

اهمیت Scrolling در طراحی سایت

برای بیان اهمیت اسکرول در طراحی کردن سایت در این به بخش به بیان مزایای این تکنیک می‌پردازیم:

•    راحتی مشاهده مطالب

با توجه به کوچکی صفحه نمایش در اغلب گوشی‌های موبایل و افزایش روزافزون استفاده از اینترنت، با اسکرول کردن مطالب، کاربران به راحتی می‌توانند مطالب را مشاهده کنند. به عنوان مثال در شبکه‌های اجتماعی همچون توییتر، فیسبوک، اینستاگرام و حتی موتور جستجوی گوگل در قسمت تصاویر از این تکنیک بهره گرفته شده است.

•    بارگزاری اتوماتیک‌وار

با اسکرول کردن سایت، بازدیدکنندگان به راحتی می‌توانند بخش‌های مختلف سایت را ببینند و این موضوع باعث بارگزاری اتوماتیک داده‌های جدید بدون کاهش سرعت سایت می‌شود. با این کار در زمان صرفه‌جویی شده که برای سئو سایت و کاربران گزینه‌‌ی مهمی به شمار می‌رود.

•    بهینه‌سازی

این تکنیک با توجه به گوشی‌های هوشمند امروزی که اغلب دارای تاچ هستند، بسیار مناسب بوده و بهینه‌سازی این فناوری در تجربه‌ی کاربری قابل اهمیت می‌باشد، زیرا دوران ضربه زدن روی صفحه‌های کوچک گذشته است!

•    افزایش لذت وب‌گردی

کمتر کسی وجود دارد که از مشاهده تصاویر در زمان بی‌حوصلگی لذت نبرد. با گسترش استفاده افراد از شبکه‌های اجتماعی اهمیت Scrolling در طراحی سایت بیشتر از گذشته احساس می‌شود. تصویر در دنیای اینترنت از هزاران لغت تاثیر بیشتری داشته و برای این کار می‌توانید از اسکرول بی‌پایان استفاده کنید. با این کار کاربران نیازی به کلیک و یافتن لینک بعدی نداشته و نهایت لذت را از وب‌گردی خود می‌برند.

•    تأثیرگذاری محتوا

همان اندازه که محتوای وب سایت شما اهمیت دارد، تأثیرگذاری آن نیز دارای اهمیت می‌باشد. اگر سایت شما صفحه‌بندی بوده و برای مطالعه مطالب کاربران احتیاج به کلیک کردن داشته باشند، بسیاری از بازدیدکنندگان خود را به مرور زمان از دست خواهید داد. با استفاده از تکنیک اسکرول می‌توانید حجم زیادی از مطالب را در یک صفحه قرار دهید.

•    افزایش خلاقیت

این تکنیک علاوه بر کارایی در نمایش اطلاعات، فضای بیشتری برای خلاقیت ایجاد می‌کند. یک طراح حرفه‌ای با اسکرول می‌تواند خلاقیت توام با سرگرمی را خلق کند، به عنوان مثال استفاده از تکنولوژی پارالاکس اسکرول برای خلق طرح‌های بصری زیبا.

اهمیت اسکرول در طراحی سایت

معایب تکنیک اسکرول 

علاوه بر مزایا اهمیت Scrolling در طراحی سایت ، این تکنیک دارای معایبی نیز می‌باشد. تا به حال متوجه شده‌اید که گوگل در صفحه جستجو خود از این روش استفاده نکرده است؟ این موضوع نشان‌دهنده حساسیت استفاده از این تکنیک بوده و باید در این راستا نهایت دقت را داشته باشید. در ادامه برخی از معایب این تکنیک را بیان خواهیم کرد:

•    اطلاعات به صورت تک صفحه‌‌ای ذخیره نمی‌شوند: کاربر امکان ذخیره کردن اطلاعات و باز کردن صفحات در پنجره‌های جداگانه را ندارد، لذا بهترین گزینه برای این اسکرول کردن سایت‌های خبری و ورزشی است.

•    شلوغی سایت

قرار دادن اطلاعات زیاد در سایت باعث گیجی و سردرگمی بازدیدکننده خواهد شد. آیا شما تا به حال برای یه موضوع مشخص به صفحه دوم نتایج جستجوی گوگل رفته‌اید؟ حقیقت همین است، اطلاعات بیش از اندازه خواننده را گیج و مردد می‌کند، لذا از اسکرول کردن در سایت‌های تخصصی و آموزشی استفاده نکنید.

•    عدم رسیدن به فوتر سایت

کاربر هیچ وقت به فوتر سایت نخواهد رسید، این موضوع یکی از معایب بزرگ اسکرول کردن است. برای رفع آن می‌توانید از گزینه‌های نمایش بیشتر برای بارگزاری استفاده نمایید.

•    پاورقی

در طراحی سایت فروشگاهی، پاورقی و زیرنویس بسیار اهمیت دارد و اغلب لینک‌های مهم را در آن قرار می‌دهند. به همین دلیل در این گونه سایت‌ها از اسکرول کردن استفاده نکنید.

•    نویگیشن

در تکنیک اسکرول یا صفحات بی‌پایان شناسایی محل کاربران دشوار بوده و این موضوع برای کارایی سایت اهمیت دارد. 

•    عبور کردن

جدای از اهمیت Scrolling در طراحی سایت ، یکی از عیب‌های بزرگ آن این است که نمی‌توانید بخشی را رد کنید، ولی در موارد صفحه بعدی خیلی راحتی می‌شود صفحه‌ای را رد کرد.

•    عدم درستی در برخی مرورگرها

فناوری‌های جدید با روی کار آمدن با برخی مرورگرها سازگاری نخواهند داشت. هنگامی که حجم زیادی از مطالب در حال بارگزاری باشد، در دستگاه‌های قدیمی احتمال  افزایش می‌یابد.

انواع افکت Scrolling 

اغلب سایت‌هایی که دیده‌اید، احتمالا از اسکرول عمودی که شایع‌ترین نوع افکت است، استفاده کرده‌اند، اما افکت‌های دیگری برای اسکرولینگ وجود دارد که اگر به طرز هوشمندانه‌ای از آن‌ها استفاده کنید، در هر نوع طراحی از قبیل طراحی سایت asp.net می‌توانید وب سایتی جذاب و خلاق ایجاد نمایید. در این بخش به بیان انواع افکت خواهیم پرداخت: 

•    اسکرول تمام صفحه

محتوا به صورت صفحات پشت سرهم بوده و کاربر با هر بار اسکرول کردن، صفحه‌ی جدید را می‌بیند. اسکرول تمام صفحه یا Full Page Scrolling مانند اسلایدر عمودی می‌باشد. بهترین گزینه برای صفحات اول وب سایت و معرفی محصولات است.

•    اسکرول پارالاکس

محتوای پس زمینه نسبت به محتوای اصلی با سرعت متفاوتی حرکت می‌کند و این باعث می‌شود حس کنید محتوای اصلی در واقع روی محتوا پس زمینه در حال حرکت است. استفاده از اسکرول پارالاکس یا Parallax Scrolling برای صفحات اصلی وب سایت و صفحات که محتوای زیادی ندارند مناسب است. 

•    اسکرول نامحدود

تمامی محتوای وب سایت در یک صفحه نمایش داده می‌شود و یک اسکرول طولانی را تجربه خواهید کرد. در واقع صفحه دائما در حال لود شدن است، که اکثر شبکه‌های اجتماعی همانند توییتر و اینستاگرام از این اسکرول استفاده می‌کنند. به این نکته توجه داشته باشید که از این نوع برای وب سایت‌های کسب‌وکار استفاده نکنید.

سخن آخر

اسکرول کردن دارای ویژگی‌های مثبت  زیادی است ولی قبل از به کارگیری آن باید زمینه کاری سایت خود و نیازهای کاربران را مورد بررسی قرار دهید. در زمان‌های ترکیبی از دو روش صفحه‌بندی و اسکرول بسیار مناسب بوده و یکی از جدیدترین روش‌ها در استفاده از این تکنیک به شمار می‌رود. در این مطلب از وب سایت دیجی تک شما را با اهمیت Scrolling در طراحی سایت و انواع تکنیک‌های آن آشنا نمودیم. اگر با سایت‌های موفق در این زمینه روبه‌رو شده‌‌اید، می‌توانید در بخش نظرات با دیگران دوستان خود به اشتراک بگذارید.


 

کلمات کلیدی : اهمیت Scrolling در طراحی سایت

بخش نظرات

نظرات خودتون رو با ما در میون بذارید...

دیجی تک

05 مرداد 1402

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و .

دیجی تک

05 مرداد 1402

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و .

دیجی تک

05 مرداد 1402

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و .

دیجی تک

05 مرداد 1402

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و .

دیجی تک

05 مرداد 1402

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و .

درخواست مشاوره رایگان

درخواست طراحی یا سئو سایت

با کلیک روی دکمه روبرو میتوانید درخواست خودتان را ثبت کنید.

درخواست طراحی سایت

درخواست طراحی سایت

اطلاعات خود را وارد کنید ما تا 48 ساعت آینده با شما تماس می گیریم.

  • برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز، و کاربردهای متنوع
  • با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد، کتابهای زیاد
  • شصت و سه درصد گذشته حال و آینده
  • شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد
  • نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای