الگوریتم هیلتاپ یا تپه چگونه عمل می‌کند؟

الگوریتم هیلتاپ یا تپه چگونه عمل می‌کند؟

یکشنبه 9 مهر 1402


اگر علاقه‌مند هستید درباره عملکرد الگوریتم هیلتاپ اطلاعات مفیدی کسب کنید و به شناخت این الگوریتم مهم گوگل بپردازید، مطالعه این صفحه را از دست ندهید.
گوگل در سال‌های مختلف به معرفی الگوریتم‌های گوناگونی پرداخته است که ازجمله آن‌ها می‌توان به معرفی الگوریتم هیلتاپ یا تپه اشاره کرد که در سال 2003 میلادی توسط این شرکت به کاربران معرفی شد. معرفی این الگوریتم نقش مهمی در عملکرد موتورهای جستجو و سئوی سایت داشت که تاثیر آن در بهینه‌سازی سایت‌ها تا حال‌حاضر که 19 سال از معرفی آن می‌گذرد همچنان پابرجاست. افرادی که در حوزه سئو کار می‌کنند بهتر است با الگوریتم‌های گوگل و بخصوص الگوریتم هیلتاپ یا تپه آشنا باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این الگوریتم که به نوعی در زمینه رتبه‌دهی سایت‌ها فعالیت می‌کند، تا انتهای این مطلب ما را همراهی کنید.

آشنایی با الگوریتم هیلتاپ

الگوریتم هیلتاپ با هدف پیدا کردن صفحات معتبر به‌منظور رتبه‌بندی مناسب صفحات وب طراحی شد. عملکرد الگوریتم هیلتاپ به این صورت است که در ابتدا به شناسایی صفحات تخصصی می‌پردازد. شاید از خود بپرسید که منظور از صفحات تخصصی چیست؟ صفحات تخصصی آن صفحاتی هستند که مطالب موجود در آن به موضوعی خاص اختصاص یافته‌ و از آن صفحات در سایت‌های دیگر به عنوان لینک خارجی استفاده می‌شود. پس از آنکه صفحات تخصصی و معتبر توسط الگوریتم هیلتاپ شناسایی شدند آنگاه گوگل برای بررسی سایت‌هایی که از این صفحات به‌عنوان لینک خارجی در مطالب خود استفاده کرده‌اند وارد شده و به رتبه‌بندی سایت‌ها اقدام می‌کند.

الگوریتم هیلتاپ

تاثیر عملکرد الگوریتم هیلتاپ در سئو سایت

در حقیقت می‌توان گفت که وظیفه الگوریتم هیلتاپ بررسی اعتبار صفحات موجود در وب است. عملکرد الگوریتم هیلتاپ برای بررسی معتبر بودن یا نبودن صفحات با توجه به محتوا و اطلاعات موجود در سایت‌ها و همچنین لینک‌های خارجی استفاده شده در آن صورت می‌گیرد. این الگوریتم تلاش می‌کند تا از طریق ارزیابی محتواهای موجود در سایت و اینکه آیا لینک‌های خارجی استفاده شده در سایت واقعی هستند یا خیر، به اعتبارسنجی صفحه و رتبه‌بندی آن بپردازد. کسانی که به توسعه الگوریتم هیلتاپ پرداختند معتقد هستند که استفاده از محتوای یک صفحه در سایت مرجع به معنی آن است که آن صفحه دارای اعتبار است و هرچه از یک صفحه در سایت‌های مرجع به عنوان لینک خارجی استفاده شود در حقیقت اعتبار آن صفحه افزایش می‌یابد. باتوجه به توضیحاتی که ارائه شد می‌توان به این نکته رسید که تاثیر الگوریتم هیلتاپ در سئو سایت بسیار مهم بوده و بایستی به آن توجه داشت. برای آنکه بدانید این الگوریتم با چه عواملی ارتباط بهتری دارد، به مواردی که در ادامه گفته شده است، توجه نمایید.
1.    از صفحاتی که با موضوع سایت شما مرتبط است، لینک گرفته شود.
2.    از سایت‌هایی که رنک بالایی در گوگل دارند، لینک گرفته شود.
3‌    استفاده از دایرکتوری‌های معتبر همانند یاهو، زیل و... و ثبت سایت در آن‌ها
زمانی که الگوریتم تپه یا هیلتاپ معرفی شد، بسیاری از سایت‌ها از صفحات معتبر و مربتط لینک می‌گرفتند که این عامل سبب شد رتبه آن‌ها در گوگل به طور قابل توجهی بهبود یابد.

آیا توجه داشتن به عملکرد الگوریتم هیلتاپ در حال‌حاضر حائز اهمیت است؟

بهتر است بدانید که بسیاری از افراد فعال در حوزه سایت معتقدند که توجه داشتن به الگوریتم هیلتاپ در بهینه‌سازی سایت بی‌فایده است. اما اگر به عملکرد الگوریتم هیلتاپ توجه شود، می‌توان به اهمیت این الگوریتم در سئو سایت پی برد. حتما در رابطه با اهمیت تجربه کاربری یا UX در بهینه‌سازی سایت اطلاعاتی دارید، برای اینکه به اهمیت الگوریتم هیلتاپ واقف شوید، بهتر است از دید تجربه کاربری به مساله نگاه کنید. یکی از عواملی که در بهتر شدن رتبه سایت تاثیر می‌گذارد، استفاده از لینک‌ها می‌باشد. اگر می‌خواهید به عنوان یک کارشناس سئو وظایف خود را به خوبی انجام دهید و از سئو برای بازاریابی استفاده کنید، به الگوریتم‌هایی که توسط گوگل معرفی می‌شوند توجه ویژه داشته باشید چرا که پیروی کردن از آن‌ها باعث می‌شود شما به دستاوردهای مهمی برسید. 

عملکرد الگوریتم هیلتاپ

بهینه‌سازی یک سایت باتوجه به عملکرد الگوریتم هیلتاپ

همان‌طور که در توضیحات بخش‌های قبلی اشاره کردیم، راز عملکرد الگوریتم هیلتاپ را بایستی در پیدا کردن صفحات معتبر و مرتبط دانست. اگر می‌خواهید سایت شما از تفاوت قابل توجهی با دیگر سایت‌ها برخوردار باشد، استراتژی خود را در ایجاد لینک یا لینک بیلدینگ تغییر دهید و از استراتژی بهتر استفاده نمایید. برای این کار می‌توانید از نکاتی که در ادامه مطرح می‌کنیم، استفاده کنید.

•    سایت‌های معتبر را شناسایی کنید.

برای آنکه بتوانید سایت‌های معتبر را شناسایی کنید، از نتایج جستجو پیروی داشته باشید. پس از آنکه سایت‌های معتبر را یافتید از مرتبط بودن آن‌ها با سایت خود مطمئن شوید. در نهایت از آن‌ها برای ساخت لینک در سایت خود استفاده نمایید.

•    ایجاد تعامل با کاربران و سایت‌ها

ایجاد تعامل با شبکه‌ای از مردم و استفاده از سایت‌های آنان برای لینک‌سازی، یکی دیگر از روش‌هایی است که با استفاده از آن می‌توان هم لینک‌های معتبر دریافت کرد و هم سایت خودمان را در راستای عملکرد الگوریتم هیلتاپ گوگل قرار دهیم. بهتر است بدانید که برخی از سایت‌ها را می‌توان جزء سایت‌های با دایرکتوری قوی از لینک‌ها دانست که به کمک آن‌ها می‌توان لینک‌های معتبر دریافت کرد. اگر می‌خواهید از موسسات و سازمان‌ها لینک طبیعی دریافت کنید به این نوع از دایرکتوری‌ها مراجعه کنید.

•    استفاده از لینک‌های معتبر رقیبان

یکی دیگر از راه‌هایی که با استفاده از آن می‌توانید سایتتان را با عملکرد الگوریتم هیلتاپ همراستا کنید، یافتن لینک‌های معتبری است که رقیبان شما از آن‌ها در ایجاد لینک استفاده می‌کنند. برای اینکار می‌توانید مطالب رقیبان را دنبال کرده و با بررسی آن‌ها متوجه شوید که آن‌ها از چه لینک‌های معتبری استفاده می‌کنند. استفاده از ابزارهای استخراج بک لینک می‌تواند شما را در این مسیر کمک نمایند. نکته بسیار مهمی که در این رابطه وجود دارد و شما بایستی به آن توجه داشته باشید این است که در استفاده از سایت‌ها و صفحاتی که قصد دارید از آن‌ها برای ایجاد لینک استفاده کنید، مطالب سایت شما با مطالب سایت مورد نظرتان در یک راستا باشند.

صحبت پایانی

هدف از ارائه مطالب بیان شده در این صفحه، آشنا شدن شما کاربران عزیز با الگوریتم هیلتاپ یا تپه گوگل است. همان‌طور که از مطالعه این مطلب متوجه شدید، عملکرد الگوریتم هیلتاپ در یافتن صفحات تخصصی و بررسی اعتبار محتوای سایت شما و در نهایت رتبه‌بندی سایتتان می‌باشد.  

کلمات کلیدی : عملکرد الگوریتم هیلتاپ یا تپه

بخش نظرات

نظرات خودتون رو با ما در میون بذارید...

دیجی تک

05 مرداد 1402

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و .

دیجی تک

05 مرداد 1402

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و .

دیجی تک

05 مرداد 1402

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و .

دیجی تک

05 مرداد 1402

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و .

دیجی تک

05 مرداد 1402

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و .

درخواست مشاوره رایگان

درخواست طراحی یا سئو سایت

با کلیک روی دکمه روبرو میتوانید درخواست خودتان را ثبت کنید.

درخواست طراحی سایت

درخواست طراحی سایت

اطلاعات خود را وارد کنید ما تا 48 ساعت آینده با شما تماس می گیریم.

  • برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز، و کاربردهای متنوع
  • با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد، کتابهای زیاد
  • شصت و سه درصد گذشته حال و آینده
  • شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد
  • نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای