راهنمای محاسبه چگالی کلمات کلیدی یا Keyword Density

راهنمای محاسبه چگالی کلمات کلیدی یا Keyword Density

چهارشنبه 11 خرداد 1401


محاسبه چگالی کلمات کلیدی در سئو چالشی است که بسیاری از وب مستران با آن سروکار دارند. جالب است بدانید که متخصصان سئو در نحوه بکاربردن و محاسبه چگالی کلمات کلیدی به دو جبهه تقسیم می شوند: عده ای می گویند تنظیم دقیق چگالی کلمات کلیدی تاثیری در نتایج گوگل ندارد و عده ای دیگر از اهمیت آن در موتور های جستجو سخن می گویند. کدام نظریه درست است؟ بهترین فرمول برای محاسبه چگالی کلمات کلیدی چیست؟ برای مطالعه پاسخ سوالات فوق با ما در این مطلب از دانشنامه سئو سایت دیجی تک همراه باشید.

 

نحوه محاسبه کلمات کلیدی و فرمول طلایی آن

مروری بر اهمیت چگالی کلمات کلیدی  در سئو

استفاده از کلمات کلیدی مرتبط به همراه محتوای کاربردی و رعایت اصول بهینه سازی وب سایت به شما کمک می کند تا از کسانی که در این حوزه حرفه ای هستند پیشی بگیرید و در نتایج جستجوی گوگل جزء چند سایت نخست باشید.

استفاده از کلمات کلیدی به صورت اصولی در محتوا، متنی مفهومی تر ایجاد می کند و در همین راستا به برقراری ارتباط هر چه بیشتر مخاطب با محتوا کمک شایان توجهی می نماید.

چگالی کلمات کلیدی در سئوسایت یا همان تکنیک های بهینه سازی موتورهای جستجو جایگاه ویژه ای دارد و در واقع می توان گفت که یکی از مهمترین فاکتور های سئو است به این دلیل که گوگل سعی می کند بهترین و مرتبط ترین نتیجه را به افراد نشان دهد.

موتور جستجو گوگل برای عملکرد دقیق تر باید درک کند محتوای سایت شما درباره چه چیزی است. در این میان کلمات کلیدی که در اختیار گوگل قرار می دهید همان برگه برنده شما در مسیر این درک درست است تا به کمک آنها پس از جستجو، کاربر به محتوای سایت شما که مرتبط ترین محتوا با آن چیزی است که جستجو کرده، دسترسی پیدا کند. اما استفاده بیش از حد کلمات کلیدی با هدف تصاحب هرچه بیشتر ترافیک برای سایت، هم کیفیت متن را زیر سوال می برد و هم از نگاه پلیس های سخت‌گیر گوگل پنهان نخواهد ماند.  با این حساب میزان دقیق به کاربردن کلمات کلیدی، قوانین و نحوه محاسبه چگالی کلمات کلیدی بسیار اهمیت پیدا می کند.

تراکم کلمات کلیدی در حفظ کیفیت محتوا و نهایتا سئو محتوا نقش بسیار مهمی ایفا می کند. استفاده درست از کلمات کلیدی و رعایت تراکم آن در محدوده استاندارد باعث می شود تا متن یکپارچه و یکدستی را تحویل کاربر دهید.

تعریف چگالی کلمات کلیدی 

در یک تعریف کلی چگالی کلمات کلیدی که به آن Density Keyword نیز می گویند، به تعداد دفعاتی که یک کلمه کلیدی یا عبارت خاص در یک محتوا نسبت به تعداد کل کلمات محتوا تکرار می شود اطلاق می گردد. چگالی کلمات کلید به صورت درصد یا میانگین محاسبه ونشان داده می شود. چگالی کلمات کلیدی پلی است میان محتوای سایت و موتور جستجو که با استفاده از آن گوگل تشخیص می دهد که آیا محتوا هم خانی با کلمه کلیدی مورد نظر دارد یا خیر. به همین علت بسیار مهم است که تکنیک و نحوه محاسبه چگالی کلمات کلیدی را به خوبی درک کرده باشید و از آن در محتوای سایت خود استفاده نمایید.

 

راهنمای محاسبه کلمات کلیدی و نکات مهم مربوط به آن

تعریف کلی از مشتقات کلمه کلیدی

یکی دیگر از روش های که با استفاده از آن می توان محتوا را به نتیجه سرچ کاربران نزدیک تر کرده و در نهایت امتیاز بیشتری از سئو محتوا اتحاذ نمود، استفاده از مشتقات کلمات کلیدی است. مشتقات کلمات کلیدی شبیه به کلمات کلیدی اصلی هستند. این مشتقات می توانند کمک کنند تا به جای اینکه با تکرار کلمات کلیدی اصلی از کیفیت محتوا بکاهید، مشتقات را به کار ببرید و دامنه لغات محتوای خود را افزایش دهید.

کیورد استافینگ Keyword Stuffing چیست؟ 

وقتی به واسطه جذب کاربر بیشتر به هر کاری روی بیاوری داستان دیگر داستان خوبی نخواهد بود. کیوورد استافینگ هنگامی رخ می دهد که کلمات کلیدی محتوا را بیش از حد مجاز در متن تکرار کنید. در گذشته که هنوز الگوریتم های گوگل تا این اندازه هوشمند نشده بودند شاید تکرار بیش از حد کلمات کلیدی در متن کارساز بود اما در حال حاضر کیورد استافینگ زنگ خطری است برای پنالتی شدن سایت. برای پیشگیری از بروز خطای کیوورد استافینگ رعایت تراکم کلمه کلیدی در متن بسیار حائز اهمیت است.. در ادامه با آموزش محاسبه Density Keyword با شما همراه هستیم.

آموزش محاسبه چگالی کلمات کلیدی 

محاسبه چگالی کلمات کلیدی نسبتا آسان می باشد اما متخصصان سئو دیدگاه های متفاوتی در این زمینه دارند، برخی می گویند برای محاسبه تراکم کلمه کلیدی باید تعداد تکرار کلمه کلیدی را بر تعداد کل کلمات تقسیم کنیم و عدد بدست آمده آن می شود چگالی کلمات کلیدی.  که فرمول آن به شرح زیر است:

100 * تعداد کل کلمات متن / تعداد تکرار کلمه کلیدی =  چگالی کلمه کلیدی

عده ای دیگر از متخصصان می گویند تراکم کلمه کلیدی باید 1 تا 3 درصد تعداد کل کلمات متن باشد. تجربه نشان داده است که این مورد بهترین حالت است و اگر میزان تعداد کلمات کلیدی متن شما بیشتر از این تعداد باشد سایت شما توسط گوگل به عنوان اسپم شناسایی خواهد شد.

 

آموزش محاسبه کلمات کلیدی

 

جمع بندی درباره آموزش محاسبه چگالی کلمات کلیدی  

در کل استفاده از چگالی کلمات کلیدی در متن باعث خوانای بهتر و یکپارچگی محتوا می شود و با بکار بردن کلمات کلیدی در کل محتوای متن سایت شما به خزنده ها و الگوریتم های گوگل می فهماند که عبارت جستجو کاربر در سایت شما وجود دارد و کمک موثری در بهتر شدن رتبه سایت می نماید، ولی حواستان باشد کیفیت  متن خود را فدای حفظ چگالی کلمات کلیدی نکنید. استفاده درست از عبارت های کلیدی و نحوه پراکندگی آنها یکی از فاکتور های مهم و اصلی سئو است و برای گوگل مسئله حائز اهمیتی محسوب می شود. اگر در نحوه محاسبه چگالی کلمات کلیدی به مشکل برخورد کردید زیاد نگران نباشید زیرا افزونه های هستند که تا حدی به شما در این باره کمک کنند. در مجموع هدفتان باید ایجاد محتوای یک دست، با خوانایی راحت باشد و با خلاقیت کلمات کلیدی را در متن خود اضافه نمایید. از اینکه با ما در دیجی تک همراه بودید خرسندیم.

 

کلمات کلیدی : محاسبه چگالی کلمات کلیدی

بخش نظرات

نظرات خودتون رو با ما در میون بذارید...

دیجی تک

05 مرداد 1402

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و .

دیجی تک

05 مرداد 1402

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و .

دیجی تک

05 مرداد 1402

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و .

دیجی تک

05 مرداد 1402

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و .

دیجی تک

05 مرداد 1402

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و .

درخواست مشاوره رایگان

درخواست طراحی یا سئو سایت

با کلیک روی دکمه روبرو میتوانید درخواست خودتان را ثبت کنید.

درخواست طراحی سایت

درخواست طراحی سایت

اطلاعات خود را وارد کنید ما تا 48 ساعت آینده با شما تماس می گیریم.

  • برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز، و کاربردهای متنوع
  • با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد، کتابهای زیاد
  • شصت و سه درصد گذشته حال و آینده
  • شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد
  • نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای