هر آنچه درباره متا تگ‌ها در سئو باید بدانید!

هر آنچه درباره متا تگ‌ها در سئو باید بدانید!

دوشنبه 17 مرداد 1401


.

 

امروزه دیگر روش‌های سنتی دیجیتال مارکتینگ جای خود را به روش‌های نوین داده‌ است. کاری که صاحبان مشاغل برای تبلیغات و اتقاء درآمد در میان دیگر رقبا باید انجام دهند، راه اندازی یک وبسایت حرفه‌ای است. برای دیدن شدن یک وبسایت لازم است عملیات بهینه سازی موتورهای جستجو را انجام دهیم. مهم‌ترین قسمت در سئو یا بهینه سازی سایت ارائه متا تگ‌های مناسب است. زیرا متا تگ‌ها در سئو همان ریز اطلاعاتی هستند که محتوای اصلی یا موضوع شما را در موتورهای جستجو نمایش می‌دهند. این مطلب از وب سایت دیجی تک قصد داریم به طور مفصل در رابطه با متا تگ‌ها در سئو سایت صحبت کنیم.

متا تگ چیست ؟

 

متا تگ چیست؟ 


یکی از ابتدایی‌ترین و اصلی‌ترین اقدامات برای بهینه سازی صفحه و یا سئو سایت توجه به متا تگ‌ها می‌باشد. همانطور که در قسمت مقدمه آوردیم، متا تگ‌ها توضیحی از صفحه اصلی شما هستند.  در وهله اول به موتورهای جستجو و سپس به کاربران، موضوع محتوای شما را ارائه می‌دهند. به طور کلی متا تگ‌ها کدهای HTML هستند که داخل HEAD قرار می‌گیرند. 
متا تگ‌ها باید عملا نشان دهنده موضوع و محتوای شما باشند تا توسط جستجو در مرورگرها صفحه شما را نمایش دهند. متا تگ‌ها در سئو خود شامل چندین عنوان می‌شوند که قسمتی از آن نهان و برای موتورهای جستجو است و بخش دیگر آن قابل رویت برای کاربران است. جلب است بدانید ارتقای رتبه سایت شما ارتباط مستقیم با نرخ کلیک یا CTR دارد. بهتر است دقت کنید بخشی از متا تگ که نقشی پنهان ندارد و به کاربر نمایش داده می‌شود جذاب و کامل باشد. 

اهمیت متا تگ‌ها در سئو چیست؟ 


وقتی حرف از اهمیت متا تگ‌ها به میان می‌آید تنها بهینه سازی سایت برای ما تداعی می‌شود. پس مهم‌ترین اهمیت متا تگ‌ها را می‌توان ارتقا سئو سایت بدانیم. متا تگی که از نظر کاربر جذاب و البته کاربردی یا پر سرچ باشد، به طبع کلیک بیشتری می‌شود که برای دیده شدن سایت بسیار مفید است. البته این در مورد متا تگی صدق می‌کند که برای کاربر قابل رویت است. چنانچه تاکنون متوجه شده‌اید متا تگ‌ها جزئیات سایت شما را به کاربر و موتور جستجو توضیح می‌دهد. 
یکی دیگر از دلایل قابل اهمیت این است که متا تگ‌ها به کاربر کمک می‌کنند تا با مشخص کردن کلمه کلیدی، عنوان مد نظر را در اختیار داشته باشند. متا تگ‌های پنهان نیز به عملیاتی چون نقل انتقال کاربر بین صفحات سایت، نمایش دادن بخش‌های مهم برای کاربر و بخش‌هایی که لازم است نادیده گرفته شود کمک می‌کند.

متا تگ های سئو چیست ؟

متا تگ‌های سئو چیست؟ 


تعداد متا تگ‌ها بسیار زیاد است، اما در این قسمت سعی داریم تنها به معرفی آن دست از متا تگ‌ها بپردازیم که در سئو دخیل هستند. اگر بخواهیم مهم‌ترین متا تگ‌ها در سئو را مشخص کنیم باید به متا تگ Title و Description را نام ببریم. با دال نت همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در مورد متا تگ‌ها در سئو به دست آورید.

متا تگ عنوان یا Title tag


متا تگ عنوان یا Title tag : 


تگ عنوان همان بخشی از سایت شماست که در موتور جستجو به کاربران نمایش داده می‌شود. در واقع توضیحی از محتوای اصلی صفحه است و به همین دلیل از اهمیت بسیاری برخوردار می‌باشد. متا تگ عنوان باید ویژگی‌هایی داشته باشد که هم از نظر کاربر و هم از نظر سئو استانداردهای لازمه را داشته باشد. 
تگ عنوان از نظر کاربر:  ترغیب کننده، کاربردی، مطابق با موضوع صفحه اصلی و در آخر توضیحی باشد. جالب است بدانید در صورت لینک سازی در شبکه‌های اجتماعی تگ عنوان به مخاطب نمایش داده می‌شود.
تگ عنوان از نظر سئو: باید منطبق با موضوع صفحه اصلی، دارای کلمه کلیدی و همچنین بیش از 55 کاراکتر نباشد. تگ عنوانی که بیش از 55 کاراکتر باشد در صفحه مرورگر نصفه نمایش داده خواهد شد.

متا تگ توضیحات Meta description : 


متا تگ توضیحات از نوع متا تگ‌های پنهان است. این بدان معناست که متا تگ توضیحات برای کاربر نشان داده نخواهد شد و تنها برای درک موتورهای جستجو از محتوای سایت شماست. متا تگ توضیحات، تکمیل کننده متا تگ عنوان است و هر دو جزء مهم‌ترین متا تگ‌ها در سئو تلقی می‌شوند. زیرا در متا تگ عنوان به دلیل محدودیت کارکتر این امکان وجود ندارد که محتوای سایت را به روشنی مشخص کرد. متا تگ توضیحات باید ویژگی‌های زیر را دارا باشد.
درست است که گفتیم در تگ توضیحات می‌توان توضیحات تکمیلی را بیاوریم اما باید دقت کنید که متا تگ توضیحات بیش از 150 و یا 165 کاراکتر نباشد. در صورتی که توضیحات شما بیش از کاراکتر مشخص باشد، در صفحه مرورگر نمایش داده نمی‌شود. دومین نکته این است که توضیحات باید با محتوای اصلی سایت مطابقت داشته باشد و به دلیل آن که برای کاربر قابل رویت است پس باید جذاب باشد. جذب کاربر سبب کلیک می‌شود که در بهینه سازی سایت بسیار مهم است. لازم است توجه کنید کلمه کلیدی را درتوضیحات خود حتما لحاظ کرده باشید.

متا تگ Robots : 


متا تگ ربات در واقع به نوعی گزینه‌ای برای نظارت کردن به صفحات سایت است. شما با استفاده از این متا تگ می‌توانید صفحاتی که می‌خواهید دیده شوند و یا دیده نشوند را تعیین می‌کنید. متا تگ ربات نیز یکی از کدهای HTML می‌باشد که در قسمت هدر سایت قرار می‌گیرد. متا تگ ربات مشخص کننده ایندکس و یا ایندکس نکردن یک صفحه در مرورگر است. طبق روال عادی موتورهای جستجو تمام صفحات یک سایت را ایندکس می‌کند. اما ما با توجه به کدی که به گوگل داده می‌شود، ایندکس یا ایندکس نکردن صفحه را تعیین می‌کنیم. 
برخی صفحات سایت ممکن است برای کاربران جذاب نباشد، شما با این عمل می‌توانید صفحات را دسته بندی کرده و جذاب‌ترین‌ها را در دسترس کاربر قرار دهید. در مقابل نیز از نشان دادن صفحات غیر جذاب، اضافه و یا نا خواسته جلوگیری کنید. در صورتی که تمایل داشته باشید صفحه‌ای دیده نشود باید از گزینه نوایندکس(no index) استفاده شود. 


متا تگ متن جایگزین Alt Text :


متن جایگزین عکس که با نام صفت Alt نیز شناخته می‌شود، توضیح دهنده محتوای بصری یا عکس است. یکی دیگر از متا تگ‌ها در سئو که از اهمیت بالایی برخوردار است، متا تگ متن جایگزین می‌‌باشد. برای درک اهمیت متا تگ متن جایگزین لازم است بدانید بهینه سازی تصویر خود شانسی برای دیده شدن است. 
وظیفه صف Alt یا متن جایگزین آن است که در صورتی که سرعت باز کردن عکس پایین باشد و با مشکلاتی چون نمایش داده نشدن عکس مواجه باشیم، متا تگ یا متن جایگزین توضیح دهنده محتوای عکس خواهد بود. در متا تگ متن جایگزین بهتر است از کلمه کلیدی استفاده شود.

 

تگ Canonical چیست ؟ و نقش آن در سئو سایت چیست ؟

تگ Canonical : 


در گوگل به هیچ عنوان نباید از محتوای تکراری استفاده کرد و این کار یک اشتباه محض در سئو محسوب می‌شود. در طراحی صفحات سایت لازم است AMP محتوا تکرار شود که این خود موجب پنالتی شدن صفحات سایت می‌شود. زیرا گوگل صفحات محتوای سایت را کپی می‌خواند. ربات‌های گوگل در صورت مواجهه با یک محتوای تکراری خود یکی از آن محتواها را بر دیگری ارجحیت داده و در نتیجه محتوای دیگر قابل رویت نخواهد بود. 
با استفاده از متا تگ کنونیکال شما به گوگل اعلام می‌کنید تا محتوای مد نظر شما را جایگزین محتوایی که خود ارجحیت داده است بکند. به عبارت دیگر شما می‌توانید برای جلوگیری از آسیب به سئو سایت خود و با استفاده از متا تگ کنونیکال، متن‌ها را به اصلی و فرعی تقسیم بندی کنید.


تگ‌های (H1-6) Header : 


تگ‌های هدر بخش‌های تشکیل دهنده محتوا هستند و از نظر خوانایی مرورگر، سئو و سایت بسیار مهم است. این تگ‌ها در واقع قسمت‌های کوچکی از محتوای اصلی صفحه هستند که نقش ساختاردهی به محتوا را ایفا می‌کنند. تگ‌های هدر برای درک و تشخیص محتوا توسط کاربر و موتور جستجو قابل اهمیت است. اولیت بندی تگ‌ها از H1تا H6  از بالاترین که  H1است به سمت پایین کاهش می‌یابد. تگ H1 همان عنوان اصلی محتوا و تگ H2 تیترهای اصلی محتوا محسوب می‌شوند. تگ‌های H3 تا H6 نیز تیترهای فرعی محتوا را شامل می‌شوند.

جمع بندی


آن چه در این مطلب اشاره شد تمامی متا تگ‌ها در سئو هستند که برای بهینه سازی سایت قابل اهمیت می‌باشند. محتوایی از نظر سئو نشان خوانایی سبز را می‌گیرد که تمامی بخش‌های متا تگ‌ها را به درستی  رعایت کرده باشید. این چنین محتوایی که تمامی نکات ذکر شده را داشته باشد موجب ارتقا سایت و دیده شدن می‌شود. برای بهینه سازی متا تگ‌ها نکات زیر را اعمال کنید.
دقت کنید از مطالب تکراری استفاده نکرده باشید.
تگ عنوان و تگ توضیحات بیشتر از کاراکتر نباشد.
در تگ عنوان و تگ توضیحات کله کلیدی را بکار ببرید.
تگ  H1 و تگ‌های تیر اصلی و فرعی را مشخص کنید.
متن جایگزین تصاویر را با استفاده از کلمه کلیدی مشخص کنید.
در صورت لزوم برای هدایت گوگل از تگ ربات استفاده کنید.
در صورتی که صفحه سایت کپی است تگ کانونیکال را فراموش نکنید.

 


 

کلمات کلیدی : متا تگ‌ها در سئو

بخش نظرات

نظرات خودتون رو با ما در میون بذارید...

دیجی تک

05 مرداد 1402

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و .

دیجی تک

05 مرداد 1402

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و .

دیجی تک

05 مرداد 1402

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و .

دیجی تک

05 مرداد 1402

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و .

دیجی تک

05 مرداد 1402

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و .

درخواست مشاوره رایگان

درخواست طراحی یا سئو سایت

با کلیک روی دکمه روبرو میتوانید درخواست خودتان را ثبت کنید.

درخواست طراحی سایت

درخواست طراحی سایت

اطلاعات خود را وارد کنید ما تا 48 ساعت آینده با شما تماس می گیریم.

  • برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز، و کاربردهای متنوع
  • با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد، کتابهای زیاد
  • شصت و سه درصد گذشته حال و آینده
  • شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد
  • نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای