راهنمای کامل لینک سازی داخلی در سئو سایت

راهنمای کامل لینک سازی داخلی در سئو سایت

شنبه 13 خرداد 1402


لینک سازی داخلی چیست؟ چرا باید لینک سازی انجام داد؟ لینک سازی چه تاثیری در سئو دارد؟ اگر در حیطه سئو مشغول به فعالیت هستید مطالعه این مطلب در راستای درک بهتر شما از مفهوم لینک سازی به شدت توصیه می شود. برای اینکه بتوانید در رقابت با دیگر سایت های مرتبط با کسب و کار خود عملکرد بهتری داشته باشید باید به تمام فاکتورهای چک لیست سئو تسلط داشته باشید. در چک لیست سئو داخلی یکی از مهمترین عوامل موثر بحث لینکسازی است. لینک سازی به دو دسته داخلی و خارجی دسته بندی می شود. در این مطلب از وب سایت دیجی تک تمرکز اصلی ما روی آموزش لینک سازی داخلی است. برای آشنایی با فاکتورهای این مطلب با ما تا انتها همراهی کنید.

لینک سازی به چه معناست؟ 

لینک کردن در فارسی به معنای پیوند زدن است. از همین معنا و مفهوم تا حدودی می توان فهمید لینک کردن و به تبع آن لینک سازی چیست و چرا باید به آن به عنوان یک استراتژی مهم نگاه کرد. پیوند زدن برای ایجاد بستری راحت تر برای دسترسی به بخش ها یا مطالب مرتبط و حائز اهمیت یک سایت به کار می رود.
احتمالا در سایت ها یا شبکه های اجتماعی دیده اید که گاهی کلمات یا عباراتی با رنگی دیگر خودنمایی می کنند و وقتی از سر کنجکاوی روی آنها کلیک کرده یا آنها را لمس می کنید وارد صفحه ای دیگر می شوید. این کار به این خاطر اتفاق می افتد که آن کلمه یا عبارت رنگی به آدرس خاصی از سایت که مد نظر وب مستر بوده است پیوند خورده است. این مفهوم در حیطه سئو با اصطلاح لینک سازی شناخته می شود. در ابتدای این مقاله ذکر شد که لینک سازی به دو صورت انجام می شود. این دو صورت چیست و چه تفاوتی باهم دارد؟
 اگر پیوند ایجاد شده کاربر را به صفحه ای از همان سایتی که در آن قرار دارد برساند، لینک سازی داخلی صورت گرفته و اگر صفحه مقصد، صفحه ای خارج از سایت مبدا باشد لینک سازی خارجی انجام شده است.
با لینک کردن کلمات، عبارت های مهم و یا تصاویر می توان کاربر را به سایر صفحات مهم یا مورد نیاز او پیوند زد. این ایجاد پیوند 2 مزیت بزرگ با خود به همراه دارد:
1.    ایجاد فضایی برای نمایش صفحات بیشتر از سایت به کاربر و افزایش میزان حضور کاربر در سایت 
2.    ایجاد بستری راحت برای نمایش مطالب مرتبط به کاربر و جلب رضایت هر چه بیشتر
در ادامه این مطلب به عنوان آموزش لینک سازی داخلی دو مزیت فوق را بیشتر شرح می دهیم:

افزایش زمان حضور کاربر در سایت با پیاده سازی اصولی لینک سازی داخلی 

یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی که در رنکینگ گوگل تأثیر مستقیم دارد افزایش میزان حضور کاربر در سایت است. در واقع این فاکتور در دل خود چندین فاکتور دیگر را پوشش می دهد. به عنوان مثال فاکتورهایی از قبیل زیر ساخت فنی سایت، سرعت سایت، میزان ترافیک سایت، زمان حضور کاربر در سایت، نرخ پرش کاربر، محتوای یونیک و با کیفیت، تصاویر زیبا و خوب و ... همه و همه از جمله عواملی هستند که گوگل برای رتبه دادن به سایت ها آنها را در نظر می گیرد. حال اگر کاربری مدت زمان بیشتری در سایت بماند بدین معناست که فاکتورها بالا تا حد قابل توجهی در آن سایت رعایت شده که مدت زمان حضور کاربر بیشتر شده است.
حال علاوه بر تمام موارد بالا با پیاده سازی اصولی لینک سازی داخلی هم می توان به افزایش میزان حضور کاربر در سایت کمک شایانی کرد. وقتی کاربر با هدف خرید یک محصول یا مطالعه یک مقاله جالب در یک صفحه از سایت قرار دارد و در آن صفحه مطلب یا محصول جذاب دیگری که بتواند نظر او را جلب کند وجود داشته باشد، این پتانسیل برای بازدید آن صفحات جذاب در کاربر دو چندان می شود. باز کردن سایر صفحات و بازدید از آنها و گشت و گذار در سایر صفحات سایت به این معناست که ما توانسته ایم از یک صفحه برای دیگر صفحات سایت مان هم بازدید بگیریم و به تبع آن نرخ زمان حضور کاربر در سایت مان را نیز افزایش دهیم.
 راهنمای کامل لینک سازی داخلی در سئو سایت

ایجاد بستری راحت برای نمایش محصولات یا مطالب بیشتر به کاربر

در سئو سایت یک جمله معروف هست که می گوید جلب رضایت موتور جستجوی گوگل در راستای جلب رضایت هر چه بیشتر کاربران سایت است. این جمله کافی است تا به این مهم دست یابیم که در کنار فاکتورهای فنی سئو توجه به افزایش رضایت کاربران از سایت نیز بسیار حائز اهمیت است. 
با لینک سازی داخلی درست می توانیم باعث این شویم که کاربر با جستجو درباره یک هدف، به سایر نیازها یا چالش های ذهنی خود نیز پاسخ دهد.
به عنوان مثال کاربری با هدف آشنایی با سئو مطلبی را در سایت شما مطالعه می کند در این میان با عبارت سئو کلاه خاکستری که به مقاله ای دیگر لینک شده مواجه می شود. این یعنی جرقه ای دیگر در ذهن او ایجاد شده و راهی برای پیگیری جرقه هم مهیا شده است.

چگونه لینک سازی داخلی را انجام دهیم؟ 

در این بخش از آموزش لینک سازی داخلی سایت به این پرسش پاسخ خواهیم داد که حال که دانستیم چرا باید لینک سازی کنیم، چطور این کار را انجام دهیم؟
نحوه انجام لینک سازی که خیلی نیازی به توضیح ندارد. عبارت، کلمه یا تصویر هدف را در حالت انتخاب قرار داده و از ابزار سنجاق موجود در پنل مدیریت سایت آن عبارت، کلمه یا تصویر را از طریق جعبه ای که برای درج آدرس هدف مهیا شده است لینک می کنیم. اما اینکه چه کلماتی را انتخاب کنیم یا اینکه کجای مطلب این کار را انجام دهیم یا چه تعداد لینک ایجاد کنیم سوالاتی است که در ادامه به آنها پاسخ خواهیم داد:

چه کلماتی را لینک کنیم؟ 

اینکه چه کلماتی را لینک کنید به این بستگی دارد که این کار را روی چه محتوایی انجام می دهید؟ بلاگ یا محصول؟ صفحات خدماتی یا دسته بندی؟
انکر تکست چیست؟
اگر در حیطه سئو فعال هستید احتمالا این اصطلاح به گوشتان خورده است. انکر تکست همان عبارتی است که شما آن را لینک دار می کنید. اما چطور انکر تکست را چطور انتخاب کنیم؟ انتخاب انکر تکست قانون خاصی دارد؟ 
بله انتخاب انکرتکست در لینک سازی داخلی بسیار حائز اهمیت است. بهتر است انکر تکست ها عینا همان کلمات کلیدی باشند که شما می خواهید آنها را در صفحه اول گوگل ببینید. همان کلمات کلیدی هدف. حتی به شکل املایی و نحوه نگارش آن هم دقت کنید.
انکرتکست در صفحات محصول می تواند عنوان دسته بندی و اسم برند و در صفحات لندینگ عنوان اصلی ترین خدمات سایت و برند و در مقالات عنوان سایت یا کلمات کلیدی اصلی سایت باشد.

لینک سازی داخلی در صفحه محصول 

اگر در صفحه محصول هستید می توانید یک لینک به صفحه دسته بندی اصلی آن محصول ایجاد کنید. به عنوان مثال در صفحه محصولی با عنوان شکلات کاکائویی نستله 200 گرمی هستید، یک لینک به دسته بندی اصلی شکلات یا شکلات کاکائویی بزنید. با این کار به کاربر این فرصت را می دهید تا به دیگر شکلات های موجود در سایت از دیگر برندها هم دسترسی پیدا کند، قیمت ها را با هم قیاس کرده و در نهایت خریدی آگاهانه تر انجام دهد.
در هر صفحه از محتوای محصول یک لینک داخلی کفایت می کند. البته در انتهای صفحه هم بهتر است محصولات مشابه را به صفحات مربوط به هر یک لینک کنید که البته عموما پلتفرم این کار توسط برنامه نویس ها ایجاد می شود.

لینک سازی داخلی در بلاگ

در این بخش از آموزش لینک سازی داخلی به اصول لینک سازی مقالات می پردازیم:
در یک مقاله بهتر است در بخش های ابتدایی متن لینک سازی انجام ندهید. نیمی خواهیم کاری کنیم که برای جذب بازدید از سایر صفحات سایت، نرخ پرش صفحه هدف را افزایش دهیم. پس لینک سازی را در اواسط مقاله انجام دهید.
بهتر است عنوان مقالات مرتبط را به نحوی در مقاله نگارش کرده و آن را لینک کنید. یا اگر آن مقاله به خدمتی اشاره دارد که شما آن خدمت را در سایت خود انجام می دهید می توانید عینا عنوان همان خدمت را در مقاله لینک کنید.

لینک سازی داخلی در صفحات لندینگ 

به صفحات خدماتی سایت که می خواهیم از طریق آنها خدمتی را عرضه کنیم لندینگ پیج می گویند. استراتژی لینک سازی داخلی در این صفحات باید به گونه ای باشد که کلمه کلیدی اصلی آن لندینگ را به خود صفحه یک بار پیوند بزنید. بهتر است این پیوند در همان 300 کلمه ابتدای متن باشد.
اگر سایر خدمات سایت شما به خدمت اصلی صفحه ای که در آن هستید مرتبط است پس سعی کنید به صورت پراکنده آن عبارات را هم لینک کنید. اما تاکید می کنیم پراکندگی لینک در متن را رعایت کنید.
 روش انجام لینک سازی داخلی

ایجاد مزرعه لینک ممنوع

اگر به الگوریتم های گوگل مسلط باشید احتمالا می دانید که الگوریتم هایی همانند پاندا و پنگوئن جزء آن دسته از الگوریتم هایی هستند که به محتوا نظارت ویژه ای دارند. هر چیزی که کیفیت محتوا را تحت الاشعاع خود قرار دهد توسط این دو الگوریتم ارزیابی شده و در صورت نقض قوانین با جریمه سایت همراه خواهد شد. لینک سازی بیش از حد، برابر است با ایجاد مزرعه لینک در محتوا و این درست یعنی ایجاد مزاحمت برای کاربری که مطلب را مطالعه می کند.
در هر محتوای 1000 کلمه ای یک یا دو لینک داخلی کفایت می کند. ایجاد مزرعه لینک ممنوع.

نتیجه گیری

در این مطلب با عنوان آموزش لینک سازی داخلی اصولی به نحوه انجام درست این کار پرداختیم. به بایدها و نباید ها و تکنیک های آن نیز پرداختیم. اگر در حیطه سئو فعالیت دارید مطالعه این مطلب برای شما مفید خواهد بود اما به خاطر داشته باشید در سئو معمولا همه چیز مدام در حال به روز شدن است. پس دانش خود را به روز نگه دارید. این مطلب توسط آکادمی سئو دیجی تک نگارش شده است. با ارائه خدمات سئو سایت، طراحی سایت ASP.NET، سایت های فروشگاهی و چند زبانه در خدمت شما هستم.

کلمات کلیدی : آموزش لینک سازی داخلی

بخش نظرات

نظرات خودتون رو با ما در میون بذارید...

دیجی تک

05 مرداد 1402

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و .

دیجی تک

05 مرداد 1402

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و .

دیجی تک

05 مرداد 1402

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و .

دیجی تک

05 مرداد 1402

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و .

دیجی تک

05 مرداد 1402

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و .

درخواست مشاوره رایگان

درخواست طراحی یا سئو سایت

با کلیک روی دکمه روبرو میتوانید درخواست خودتان را ثبت کنید.

درخواست طراحی سایت

درخواست طراحی سایت

اطلاعات خود را وارد کنید ما تا 48 ساعت آینده با شما تماس می گیریم.

  • برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز، و کاربردهای متنوع
  • با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد، کتابهای زیاد
  • شصت و سه درصد گذشته حال و آینده
  • شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد
  • نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای