ویژگی‌های یک سایت آموزشی خوب

ویژگی‌های یک سایت آموزشی خوب

دوشنبه 3 مرداد 1401


.

 

طراحی وب‌سایت آموزشی از آن دسته طراحی‌هایی است که نیاز به دقت فراوان دارد. در اینجا شما قرار نیست محصولی را به نمایش بگذارید و یا خدماتی را ارائه دهید؛ بلکه قرار است که علم و دانش خود را در اختیار دیگران قرار دهید و حتی با آن کسب درآمد کنید. در نتیجه دانستن ویژگی های سایت آموزشی خوب برای شما واجب و ضروری است. چه شما طراح سایت باشید و چه صاحب سایت، دانستن این ویژگی‌ها لازم و کاربردی است. به این خاطر که این ویژگی‌ها قرار است هم بخش طراحی وب‌سایت را در نظر بگیرد، هم اینکه نکات مهمی برای محتوای این نوع سایت‌ها به شما بیاموزد. پس قبل از شروع طراحی سایت آموزشی، با ما همراه باشید و این مقاله را با دقت مطالعه نمائید.

مخاطبان طراحی وب سایت آموزشی چه افرادی هستند؟


مخاطبان طراحی وب سایت آموزشی چه افرادی هستند؟


مهم‌ترین مخاطبان طراحی سایت آموزشی می‌توان به مؤسسات و مراکز آموزش دولتی و غیردولتی، مهدکودک‌ها، مدارس، آموزشگاه‌های زبان خارجی، مؤسسات کنکوری و… اشاره کرد. همچنین هنرجویان و کسانی که حرفه و هنر به‌خصوصی دارند وتمایل و توانایی و آموزش به افراد زیادی را دارند می‌توانند یک وب‌سایت آموزشی ایجاد کنند تا ضمن انتقال مهارت‌ها و تخصص خود به علاقمندان،  برند اختصاصی خود را نیز مطرح نمایند.


 مزایای طراحی وب‌سایت آموزشی 


از طریق سایت آموزشی می‌توان کتاب دانلود نمود، محتوای آموزنده و جذاب تماشا کرد و دانش و مهارت خود را به روز نگه داشت. می‌توان دوره دانشگاهی را به صورت آنلاین تکمیل کرده و مدرک  تحصیلی را از طریق اینترنت دریافت کرد. با به کارگیری این تکنولوژی در راستای امر آموزش، اصل یادگیری در هر کجا و هر زمانی محقق می‌شود؛ همچنین از این طریق، بستری برای درک بیشتر موضوع آموزش از طریق تکنیک‌های آموزش و یادگیری تعاملی مانند فیلم، فایل صوتی و… به وجود می آید. با توجه به نکاتی که اشاره شد، دانستن ویژگی های سایت آموزشی خوب، بسیار بااهمیت است؛ زیرا طراحی وب‌سایت باید به گونه ای باشد که نه تنها افراد مختلف را جذب کند بلکه برای باید برای آن‌ها مفید باشد. در طراحی سایت آموزشی، از آن‌جایی‌که مخاطب هدف خاصی وجود ندارد و محدود کردن آن نیز غیرممکن است،  طراحان با چالش‌های فراوانی رو به رو هستند. حتی بهترین طراحان نیز گاهی اوقات در هنگام طراحی یک وب‌سایت آموزشی با مشکل مواجه می‌شوند. با این حال مانند هر کسب وکار دیگری، در این‌جا نیز کیفیت سایت جهت نشان دادن عملکرد شما، جذب دانشجو و تسریع فرآیند آموزش عمیق، بسیار حائز اهمیت است.

ویژگی های طراحی سایت موسسه آموزشی


 
ویژگی های طراحی سایت موسسه آموزشی


در موفقیت طراحی ‌سایت آموزشی ویژگی های بسیار زیادی  مطرح است. سایت‌های آموزشی طراحی شده با توجه به کاربردی که دارند و هدفی که برای آن طراحی شده‌اند ویژگی‌های خاص خود را دارند. ما در اینجا به تعدادی از مهم‌ترین ویژگی های سایت آموزشی اشاره می‌کنیم :


ریسپانسیو بودن در طراحی سایت موسسه آموزشی


با گسترده‌تر شدن استفاده از لوازمی چون موبایل و تبلت‌ها برای جستجو و وب‌گردی در فضای مجازی، ریسپانسیو (واکنش‌گرا) بودن یکی از ملزومات هر وب‌سایتی است. بیش‌تر از نیمی از مخاطبان سایت‌ها را کاربران موبایل و تبلت تشکیل می‌دهد؛ در صورتی که قالب سایت شما در موبایل و تبلت دارای نمایش مناسبی نباشد می‌تواند منجر به از دست دادن کاربران زیادی شود. از سوی دیگر درصد بسیار زیادی از مخاطبین سایت‌های آموزشی را نوجوانان و جوانان تشکیل می‌دهند که این دسته از کاربران برای مشاهده سایت بیشتر از موبایل و تبلت استفاده می‌کنند.
 انعطاف پذیری در طراحی وب‌سایت موسسه آموزشی
وب‌سایت‌های آموزشی و آموزشگاهی باید به نحوی طراحی و اجرا شوند که بتوانند کاملاً با نیازهای کاربر متناسب بوده و بسته به اهدافی که برای آن طراحی شده‌اند، پاسخگوی تمامی نیازهای کاربران باشند. از طرف دیگر وب‌سایت‌های آموزشی باید نسبت به نیاز کاربران خود منعطف باشند؛ یعنی بسته به نیازهای آنان بتوان قسمت‌ها و ویژگی‌های جدیدی به سایت اضافه کرد.
مشخص بودن هدف طراحی سایت برای موسسه آموزشی
جهت این‌که بتوانید نیازهای کاربران سایت را به صورت کامل برطرف نمایید، باید از همان ابتدا هدف وب‌سایت را مشخص کرده باشید. مثلا اگر هدف شما ارائه مطالب آموزشی برای کودکان سن 9-12 ساله است باید ظاهری متناسب با این سن برگزینید و یا اگر می‌خواهید برای سنین بالاتر محتوا ارائه دهید و یا موسسه آموزشی شما برای افراد بزرگسال کلاس برگزار می‌کند وب‌سایت باید ظاهری تخصصی‌تر حرفه‌ای‌تر داشته باشد.
دقیق بودن اطلاعات در سایت آموزشی
یکی دیگر از ویژگی‌های مورد نیاز سایت آموزشی، دقیق بودن اطلاعات است. اطلاعات درج شده در سایت باید به طور جدی دقیق باشند. به این دلیل که شما جامعه هدف بیشتری دارید و تقریبا همه افراد ممکن است که اطلاعات شما را ببینند. خواه این افراد کسانی باشند که جهت یادگیری آمده باشند، یا کسانی که در حوزه کاری شما متخصص هستند و می‌خواهند صحت اطلاعات شما را راستی آزمایی کنند. هیچ‌کس از اطلاعات اشتباه خوشش نمی‌آید و اطلاعات اشتباه اعتبار شما را خدشه‌دار می‌کنند. در نتیجه قبل تولید هرگونه محتوایی از صحت آن اطمینان کامل حاصل کنید و سپس آن را انتشار بدهید.

کلام آخر ویژگی‌های یک سایت آموزشی خوب


 
کلام آخر


در این نوشتار سعی کردیم مهم‌ترین ویژگی های سایت آموزشی را برای شما توضیح دهیم تا شما هرگز برای طراحی سایت آموزشی خود دچار مشکل نشوید. به خاطر داشته باشید کسی به علم و مهارت شما شک ندارد، اما نیاز است این علم و مهارت باید در یک بستر خوب و درست آموزش داده شود. این بستر که همان وب‌سایت آموزشی شماست، همانند یک کلاس درس است و باید ویژگی‌های خوبی که یک کلاس درس مفید لازم است داشته باشد را در خود جای بدهد. پس برای طراحی سایت آموزشی خود عجله نکنید و نکاتی که گفته شد را رعایت کنید تا بهترین نتیجه را دریافت کنید. از این‌که هنگام مطالعه این مقاله با ما همراه بودید سپاسگزاریم. امیدواریم که موارد این نوشتار مورد توجه شما عزیزان قرار گرفته باشد و بتوانید به نحو احسن از این اطلاعات در وب‌سایت آموزشی خود استفاده کنید.

 


 

کلمات کلیدی : ویژگی های سایت آموزشی

بخش نظرات

نظرات خودتون رو با ما در میون بذارید...

دیجی تک

05 مرداد 1402

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و .

دیجی تک

05 مرداد 1402

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و .

دیجی تک

05 مرداد 1402

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و .

دیجی تک

05 مرداد 1402

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و .

دیجی تک

05 مرداد 1402

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و .

درخواست مشاوره رایگان

درخواست طراحی یا سئو سایت

با کلیک روی دکمه روبرو میتوانید درخواست خودتان را ثبت کنید.

درخواست طراحی سایت

درخواست طراحی سایت

اطلاعات خود را وارد کنید ما تا 48 ساعت آینده با شما تماس می گیریم.

  • برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز، و کاربردهای متنوع
  • با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد، کتابهای زیاد
  • شصت و سه درصد گذشته حال و آینده
  • شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد
  • نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای