کنیبالیزیشن (Cannibalization) یا هم نوع خواری چیست؟

کنیبالیزیشن (Cannibalization) یا هم نوع خواری چیست؟

یکشنبه 23 آبان 1400

.

برای شما پیش آمده است که روی محتوا و مقالات سایت خود به‌ خوبی کار می‌کنید و کلمات‌ کلیدی مشابه و نزدیک به هم را در موتورهای جستجو با رتبه‌های مختلف کسب کنید بسیار راضی و خوشحال هستید در حالی که با نهایت تعجب متوجه می‌شوید رتبه شما نه تنها بالاتر نرفته بلکه افت داشته است! به نظر شما مشکل از کجاست؟ در این مطلب از سایت شرکت دیجی تک با ما همراه باشید تا در این خصوص توضیحاتی را ارائه کنیم.

کنیبالیزیشن (Cannibalization) یا هم نوع خواری

در ابتدا بهتر است خیلی کوتاه با مفهوم همنوع‌خواری آشنا شویم. کنیبالیزیشن یا همنوع‌خواری کلمات کلیدی زمانی اتفاق می‌افتد که در نتیجه جستجو یک کلمه کلیدی در موتورهای جستجو، دو صفحه و یا در شرایط بدتر سه صفحه از وب‌سایت شما نشان داده می‌شود. در واقع دو صفحه از سایت شما برای یک کلمه کلیدی رتبه‌بندی می‌شود و در شرایطی که اعتبار دامنه بالایی داشته باشید، این تعداد به سه لینک می‌رسد.

از آنجایی که احتمالا موضوع این صفحه‌ها و مطالب پیرامون کلمه کلیدی تقریبا یکسان هستند و شما تلاش کرده‌اید کلمه کلیدی در همه این صفحه‌ها رتبه داشته باشد، در این شرایط است که صفحه‌ها رتبه یکدیگر را میخورند. درباره‌ی این موضوع حواستان را جمع کنید تا سایت شما دچار همنوع‌خواری نشود، در صورتی‌که این اتفاق افتاد هر چه سریع‌تر برای رفع آن اقدام کنید.

مشکل کنیبالیزیشن چه زمانی اتفاق می‌افتد

دو صفحه از سایت شما نباید کلمه کلیدی یکسانی داشته باشد. حتی ممکن است شما از کلمات کلیدی متفاوتی برای هر دو صفحه استفاده کرده باشید ولی گوگل به انتخاب شما اهمیتی نمی‌دهد، بلکه به تکرار یک کلمه در صفحه و تشخیص دادن از روی موضوع اصلی توجه دارد.

نحوه تشخیص همنوع خواری کلمه کلیدی

زمانی که شما دو پست درباره‌ی یک موضوع دارید و گوگل هر دو پست شما را در نتیجه جستجو نشان می‌دهد، درواقع شما به جای رقابت با رقبا در حال رقابت با خودتان هستید. در این گونه موارد گوگل نمی‌تواند تشخیص دهد کدام مطلب مهم‌تر است.

همنوع‌خواری باعث می‌شود، تعداد بازدید و کلیک هر دوصفحه شما کاهش یابد. لذا بهترین کار این است که هر چه سریع‌تر مشکل همنوع‌خواری کلمات کلیدی شناسایی و رفع گردد.

در این مطلب شناسایی همنوع‌خواری را با استفاده از روش‌های سرچ کنسول گوگل، ابزار Ahrefs و ابزار Jet Seo شرح می‌دهیم.

کنیبالیزیشن یا هم نوع خواری چیست؟

شناسایی همنوع‌خواری با استفاده از سرچ کنسول گوگل

با استفاده از کنسول جستجو گوگل، همنوع‌خواری کلمه کلیدی را به خوبی می‌توانید تشخیص دهید. در ابتدا باید نام دامنه و کلمه کلیدی خود را وارد تا اطلاعات مورد نیاز شما نشان داده شوند.
شما با استفاده از این روش در فواصل زمانی منظم می‌توانید کلمات کلیدی را از نظر رتبه مقایسه کنید. با اندازه‌گیری اختلاف بین آخرین تاریخ و تاریخ قبل آن، از کاهش یا افزایش رتبه کلمات کلیدی مطلع شوید. اگر متوجه شدید که رتبه یکی از کلمات کلیدی کاهش پیدا کرده است، در گوگل نام سایت به همراه کلمه کلیدی را وارد کنید و به نتایجی که گوگل نشان می‌دهد دقت کنید. در صورت نشان دادن مقالات مشابه از نظر محتوا و موضوع، به این معناست که این کلمات دچار همنوع‌خواری شده‌اند.

شناسایی همنوع‌خواری کلمات کلیدی با ابزار Ahrefs

یکی از ابزارهای دقیق در شناسایی همنوع‌خواری کلمه کلیدی، ابزار Ahrefs است. این ابزار با وارد کردن کلمات کلیدی در قسمت جستجو، آن‌ها را گروه‌بندی می‌کند و اگر دو کلمه کلیدی متفاوت دارای گروه‌بندی مشابهی باشند، باید از آن دو در یک پست استفاده کنید در غیر این صورت برای رتبه‌بندی کلمات کلیدی با خودتان رقابت می‌کنید. همچنین در قسمت گزارش این ابزار، کلمات کلیدی تکراری را می‌توانید شناسایی کنید.

شناسایی همنوع‌خواری کلمه کلیدی با ابزار جت سئو

جت سئو ابزار بسیار دقیق است که کلمات کلیدی مشابه، تعداد لینک‌ها و مساله همنوع‌خواری کلمه موردنظر را بیان می‌کند. به‌وسیله‌ی ابزار جت سئو می‌توانید گزارش‌های دقیقی را در بخش‌های زیر دریافت کنید:

گزارش همنوع‌خواری
گزارش کنونیکال
گزارش ایست واژه‌ها
تخلیل صفحات
رتبه کلمات کلیدی
لینک‌های خروجی

شیوه‌های رفع همنوع‌خواری

بعد از این‌که به‌وسیله روش‌ها و ابزار گوناگون، همنوع‌خواری کلمات کلیدی تشخیص داده شد، نوبت به رفع این مشکل می‌رسد. برای چگونگی حل مشکل همنوع‌خواری کلمه کلیدی باید ریشه مشکل را پیدا کرد و سپس از روش‌های مختلف کمک گرفت. درحال حاضر به بیان مهم‌ترین راهکارهای حل این مشکل می‌پردازیم:

 • بهینه‌سازی مجدد صفحات

گاهی دو صفحه از سایت شما برای یک کلمه کلیدی رتبه‌بندی شده‌اند و شما می‌خواهید مشکل همنوع‌خواری این دو صفحه را رفع کنید، اما دوست ندارید یکی از این دو صفحه را حذف کنید. در اینجا بهترین گزینه بهینه‌سازی مجدد صفحه است. محتوا را بررسی کنید و هرگونه ارجاع به آن کلمه کلیدی را حذف کنید.

برای بهینه‌سازی مجدد صفحه، بهترین و موثرترین کارها شامل تغیبر عنوان صفحه، توضیحات متن و محتوای صفحه است. اگر به این نتیجه رسیدید که نمی‌توانید صفحه را اصلاح و محتوای آن را تغییر دهید، بهتر است صفحه را ا یک صفحه قوی‌تر ادغام کنید.

 • لینک‌سازی داخلی

این قضیه به گوگل برای تشخیص صفحه مهم‌تر کمک می‌کند. درواقع شما باید از پستی که اهمیت کم‌تری دارد به صفحه مهم‌تر لینک بدهید. این ساختار بخشی از مشکلات همنوع‌خواری در سئو سایت را رفع می‌کند.

 • ادغام محتوای مشابه

با ادغام محتوای صفحات مختلف در مطلبی که بهتر است، یک مطلب جامع‌تر و کامل بسازید تا به رتبه بالاتری دست پیدا کند.

 • پیدا کردن کلمات کلیدی جدید

گاهی همه چیزی که لازم دارید تغییر کلمات کلیدی است. به همین راحتی مشکل همنوع‌خواری رفع می‌گردد.

 • ساختن صفحه ورود جدید

یکی دیگر از روش‌ها این است که به عنوان صفحه اصلی یک لندینگ پیج جدید بسازید. به عنوان مثال یک صفحه فرود با عنوان کیف حصیری بسازید و داخل آن به کیف حصیری زنانه لینک دهید.

 • ریدایرکت ۳۰۱

روی استفاده و معایب منفی ریدایرکت۳۰۱ بین کارشناسان اختلاف نظر وجود دارد ولی برای فرار از همنوع‌خواری می‌توانید از آن استفاده کنید.

شیوه‌های رفع همنوع‌خواری یا کنیبالیزیشن (Cannibalization)

جمع بندی

طبق توضیحات اشاره شده در متن بالا متوجه شدیم که محتوای خوب همیشه مهم‌ترین عامل در گرفتن یک رتبه مناسب است، از طرفی باید مطمئن باشید که محتوای شما با مشکل همنوع‌خواری کلمات کلیدی روبرو نباشد تا بتوانید آن را در میان نتایج گوگل برجسته کنید و بازدید بهتر و بیشتری داشته باشید. باتوجه به اینکه امروزه کنیبالیزیشن بیشتر از گذشته دیده می‌شود، کسب‌وکارهایی که از اهمیت سئو سایت مطلع هستند باید مراقب این مشکل باشند و با استفاده از روش‌ها و ابزارهای مناسب که شرح داده شد این مشکل را شناسایی و رفع کنند. در سئو و طراحی سایت فروشگاهی و شرکتی باید به مساله کنیبالیزیشن دقت زیادی شود تا بهترین و کاربردی ترین سایت را داشته باشید.

کلمات کلیدی : کنیبالیزیشن, Cannibalization

بخش نظرات

نظرات خودتون رو با ما در میون بذارید...

دیجی تک

05 مرداد 1402

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و .

دیجی تک

05 مرداد 1402

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و .

دیجی تک

05 مرداد 1402

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و .

دیجی تک

05 مرداد 1402

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و .

دیجی تک

05 مرداد 1402

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و .

درخواست مشاوره رایگان

درخواست طراحی یا سئو سایت

با کلیک روی دکمه روبرو میتوانید درخواست خودتان را ثبت کنید.

درخواست طراحی سایت

درخواست طراحی سایت

اطلاعات خود را وارد کنید ما تا 48 ساعت آینده با شما تماس می گیریم.

 • برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز، و کاربردهای متنوع
 • با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد، کتابهای زیاد
 • شصت و سه درصد گذشته حال و آینده
 • شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد
 • نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای